“Az Európai Tanács úgy határozott, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával” – jelentette be az X-en Charles Michel az EU-csúcs tanácskozása közben.
Az Európai Tanács elnöke tudatta: “az Európai Bizottság tagjelölti státuszt adott Grúziának. Az EU pedig tárgyalásokat kezd Bosznia-Hercegovinával, amint eléri a tagsági kritériumoknak való megfelelés szükséges szintjét, és felkérte a Bizottságot, hogy márciusig készítsen jelentést a döntés meghozatala érdekében”.
“A remény egyértelmű jele népük és kontinensünk számára”- fogalmazott bejegyzésében Charles Michel.
A Politico azt írta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök a bővítési döntés meghozatalakor elhagyta a termet – erről egy nemzeti tisztségviselő és egy uniós diplomata tájékoztatta a brüsszeli portált.
“Ez lehetővé tette az Európai Tanács egyhangú döntését. A csúcstalálkozót megelőzően Orbán hangsúlyozta, hogy Brüsszelnek még korai lenne megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával” – emlékeztet a Politico, de az atv.hu is beszámolt arról, hogy Orbán Viktor szerdán a parlamentben, tegnap este Brüsszelben is kijelentette, hogy nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, így a csatlakozási tárgyalás megkezdését sem, és ma közvetlenül a tanácskozás megkezdése előtt is erről nyilatkozott az őt kérdező újságíróknak, és a Facebook videójában is ezt mondta.
Ezek szerint az EU-csúcson az egyhangúság úgy tudott megszületni Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről, hogy Orbán Viktor nem vett részt a döntéshozatalban.
Kérdés, hogy Karl Nehammer osztrák kancellár ott volt-e az ülésteremben, hiszen jelezte, Ausztria nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásának a megkezdését.
Elküldtük a kérdéseinket Havasi Bertalannak, a miniszterelnök sajtófőnökének, hogy Orbán Viktor részt vett-e az Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről a döntéshozatalban az Európai Tanács ülésén, illetve miért nem “vétózott” – a hírek szerint elhagyta az üléstermet a miniszterelnök, a választ itt olvashatják.