Taye a jelenleg kormányzó Jólét Párt egyik rangidős képviselője és támogatója, de az utóbbi hetekben gyakran bírálta a kormányt a közösségi médiában, mert szerinte nem képes békét teremteni az országban.
A gyanú szerint Taye kapcsolatban állt az Oromo Felszabadító Hadsereg (OLA) nevű lázadószervezet vezetőivel egy puccs sikeres előkészítése érdekében.
Letartóztatása után Taye „barbárnak” nevezte Abiy Ahmed kormányfőt. „Megértem, hogy azért távolítottak el a hatalomból, mert a testvérgyilkosság leállítása ellen és a béke mellett állok ki” – írta egy hétfői Facebook-bejegyzésében.
Az Etiópiai Emberi Jogi Bizottság (EHRC) közlése alapján novemberben ötven civil halt meg az Oromija régióban a lázadók által elkövetett támadásokban – írja az MTI.
Taye az etióp vezetést tette felelőssé azért, hogy elakadtak a béketárgyalások az OLA-val. Az OLA, amely az Oromo Felszabadítási Front (OLF) egyik korábban betiltott ellenzéki pártja volt, Abiy 2018-as megválasztása után tért vissza a politikai életbe.
Az etióp vezetés indoklása szerint a kormány intézkedései jogszerűek és szükségesek voltak a nemzetbiztonságot fenyegető veszélyek elhárítására, további információt azonban nem osztottak meg a letartóztatásról.
Taye, aki Etiópia legnagyobb etnikai csoportjának, az oromo népnek a tagja, gyakran fejezte ki aggodalmát a kormányerők Oromija régióban elkövetett visszaélései miatt, amelyeket emberi jogi szervezetek tártak fel.
Az Oromija térségében évek óta dúló konfliktusban több százan haltak meg, és több tízezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására.