Az Európai Unió tervezete szerint bármelyik uniós tagállam lehetőséget kap arra, hogy megakadályozza, hogy orosz és fehérorosz vállalatok kapacitást szerezzenek gázvezetékeikben és cseppfolyósított földgáz (LNG) termináljaikon. Az infrastruktúrához való hozzáférését a tagállamok az alapvető biztonsági érdekeik védelmére hivatkozva korlátozhatnák – írja a Portfolio a Financial Times értesülései nyomán, hozzátéve, hogy így gyakorlatilag joker-kártyát kapnak az EU-országok, hogy büntetés nélkül felmondják az oroszokkal kötött szerződéseiket.
Azt írták, a javaslat jogi alapot teremteni az uniós energiaipari vállalatok számára, hogy jelentős kártérítési díjak megfizetése nélkül felmondhassák az orosz gázszolgáltatókkal kötött szerződéseket. A portál felidézte: annak ellenére, hogy a 2022. februári inváziót követően fokozatosan csökkent a blokk orosz energiától való függősége, az EU gázellátásának mintegy tizede – beleértve az LNG-szállítmányokat is – még mindig Oroszországból származik, és egyes tagállamok, például Ausztria és Magyarország nagymértékben függ az orosz tranzittól.
Az Európai Bizottság arra kívánja ösztönözni a tagállamokat, hogy szakítsák meg a fennmaradó gázimportot, egyes nemzetek, köztük Lengyelország és a balti államok pedig szigorúbb intézkedéseket szorgalmaznak Moszkvával szemben. A jogszabálytervezet szerint a tagállamok az alapvető biztonsági érdekek védelme érdekében „részben vagy indokolt esetben teljesen korlátozhatják” az orosz és fehérorosz gázszolgáltatók infrastruktúrához való hozzáférését.
A tagállamok és az Európai Parlament tárgyalói várhatóan pénteken hagyják jóvá a szövegtervezetet, viszont ezután a tagállamokat tömörítő tanácsnak is lépnie kell. Az orosz gázimport teljes betiltása helyett a Bizottság az üzemanyagforrások diverzifikálását javasolta, és célul tűzte ki, hogy az EU 2027-re mentesüljön az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.