Nagyvilág

Kész az uniós terv: így bénítanák meg a Gazpromot

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Bármelyik uniós tagállam lehetőséget kap arra, hogy megakadályozza, hogy orosz és fehérorosz vállalatok kapacitást szerezzenek gázvezetékeikben és cseppfolyósított földgáz (LNG) termináljaikon. 

Hirdetés

Az Európai Unió tervezete szerint bármelyik uniós tagállam lehetőséget kap arra, hogy megakadályozza, hogy orosz és fehérorosz vállalatok kapacitást szerezzenek gázvezetékeikben és cseppfolyósított földgáz (LNG) termináljaikon. Az infrastruktúrához való hozzáférését a tagállamok az alapvető biztonsági érdekeik védelmére hivatkozva korlátozhatnák – írja a Portfolio a Financial Times értesülései nyomán, hozzátéve, hogy így gyakorlatilag joker-kártyát kapnak az EU-országok, hogy büntetés nélkül felmondják az oroszokkal kötött szerződéseiket.

Azt írták, a javaslat jogi alapot teremteni az  uniós energiaipari vállalatok számára, hogy jelentős kártérítési díjak megfizetése nélkül felmondhassák az orosz gázszolgáltatókkal kötött szerződéseket. A portál felidézte: annak ellenére, hogy a 2022. februári inváziót követően fokozatosan csökkent a blokk orosz energiától való függősége, az EU gázellátásának mintegy tizede – beleértve az LNG-szállítmányokat is – még mindig Oroszországból származik, és egyes tagállamok, például Ausztria és Magyarország nagymértékben függ az orosz tranzittól.

Az Európai Bizottság arra kívánja ösztönözni a tagállamokat, hogy szakítsák meg a fennmaradó gázimportot, egyes nemzetek, köztük Lengyelország és a balti államok pedig szigorúbb intézkedéseket szorgalmaznak Moszkvával szemben. A jogszabálytervezet szerint a tagállamok az alapvető biztonsági érdekek védelme érdekében „részben vagy indokolt esetben teljesen korlátozhatják” az orosz és fehérorosz gázszolgáltatók infrastruktúrához való hozzáférését.

A tagállamok és az Európai Parlament tárgyalói várhatóan pénteken hagyják jóvá a szövegtervezetet, viszont ezután a tagállamokat tömörítő tanácsnak is lépnie kell. Az orosz gázimport teljes betiltása helyett a Bizottság az üzemanyagforrások diverzifikálását javasolta, és célul tűzte ki, hogy az EU 2027-re mentesüljön az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek