Nagyvilág

“Az Élysées-palotában Orbán nem fekete bárány” – elemzők a mai Macron-Orbán találkozóról

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

“Macron és Orbán között sajátos viszony van”- mondja Novák Zoltán, aki szerint a Macron-Orbán munkavacsora “nem egyszerű zsarolás”, de a magyar miniszterelnök célja nyilvánvaló: elsődleges magyar érdek az EU-s pénzek hazahozatala. Kiszelly Zoltán szerint “ha a miniszterelnök kiengedi az ukránokat a satuból, már nincs adu ász a kezében”. A párizsi Macron-vacsorán mi jelent Orbán Viktor…

Hirdetés

Kiszelly Zoltán szerint Orbán Viktor “pontot szerezhet” a mai munkavacsorán Párizsban, az Élysée-palotában. 

Győzelemről akkor beszélhetünk, ha az Ukrajna napirendi pontot nem tárgyalják a jövő heti EU-csúcson, hanem elhalasztják jövőre, ha az uniós döntéshozatalkor “fennáll majd az egyidejűség”. Az, hogy egyszerre hozzák majd meg Brüsszelben a döntést Ukrajnáról és a Magyarországnak járó EU-s pénzek ügyében – jelentette ki a Századvég politikai elemzési igazgatója. 

Macron az Élysées-palotába hívta Orbánt, napirenden az EU-csúcs és Ukrajna  

Arról kedden számoltunk be, hogy Emmanuel Macron francia köztársasági elnök meghívta Orbán Viktort Párizsba, találkozóra az Elysée-palotába. Havasi Bertalan akkor azt nyilatkozta az atv.hunak, hogy csütörtökre tervezik a megbeszélést.

A napirendet nem árulta el, de azt lehetett tudni, hogy Macron a jövő heti EU-csúcs előkészítését szeretné megvitatni Orbán Viktorral, miután kudarcot vallott e téren Charles Michel budapesti látogatása, hiszen Orbán Viktor már kijelentette: sem Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalasainak a megkezdését, sem az EU-büdzsé módosítását, 100 milliárdos megemelését nem tudja támogatni – amiből 50 milliárdot szán Brüsszel Ukrajnának.

A miniszterelnök levelet is írt Charles Michelnek, hivatalosan is kezdeményezte, hogy vegyék le a napirendről Ukrajna EU-csatlakozási ügyét. 

Közben a francia államfő hivatala közzétette a tervezett párizsi tárgyalási témaköröket. A két vezető megvitatja a december 14-i és 15-i Európai Tanács napirendjén szereplő különböző témákat, köztük az Ukrajnának nyújtott európai támogatás aspektusait, a közel-keleti helyzetet, a bővítéssel és az Európai Unió reformjával kapcsolatos kérdéseket. Szóba kerülnek majd EU-s biztonsági és védelmi ügyek, valamint a 2021-2027-es több éves pénzügyi keret felülvizsgálata is – tudatta az Elysées palota a ma esti Macron-Orbán találkozóról.

Az Országgyűlés ugyanakkor minden bizonnyal a december 14-15-ei EU-csúcs előtt elfogadja a Kocsis Mátéék által benyújtott határorazatot  Ukrajnáról, így Orbán Viktor már “kötött mandátummal“ érkezik majd egy hét múlva a brüsszeli uniós csúcsra, a parlamenti határozat fényében nem is szavazhatná meg Ukrajna EU-s csatlakozási tárgyalásainak megkezdését, sem az 50 milliárd eurós támogatást Kijevnek. 

Kiszelly: “Macron az új Merkel” 

Az elemző meglátása szerint “az EU már átvette az USA-tól Ukrajna finanszirozásának az ügyét”, s mivel Kijev “márciusig be van biztosítva” mind a fegyverszállítási, mind a finanszírozási oldalon, a döntést az 50 milliárd eurós EU-támogatásról el lehet halasztani januárra vagy februárra.

Ettől függetlenül a Magyarországnak járó EU-forrásokról – a 3,9 milliárd eurós helyreállítási pénzekről, illetve más uniós finanszírozásról – létrejöhet a megállapodás az Európai Bizottság és a magyar kormány között karácsony előtt. Tavaly is évvégén írta alá ezeket a megállapodásokat a Bizottsággal Navracsics Tibor – mondja Kiszelly Zoltán, de szerinte “Budapesten már elfogyott a bizalom, hogy érkeznek is ezek a pénzek Brüsszelből”. 

“Ha kiengedi az ukránokat a satuból, nincs adu ász a kezében”

Kiszelly Zoltán úgy látja, hogy ha Orbán Viktor most enged, “akkor Brüsszel vagy teljesít vagy nem, nincs bizalom, ez a játszma kifulladt, hiszen azt láttuk tavaly is, hogy a magyar kormány – ahol nem sérültek nemzeti érdekek – engedett, de Brüsszel nem teljesitett”.

Most nem engedhet Orbán Viktor, mert lehet, hogy Brüsszelben “megszellőztetik” a sajtóban a 10-13 milliárdot nekünk, de az a kérdés, hogy át is utalják-e – magyarázta az elemző, aki úgy fogalmazott: “ha a miniszterelnök kiengedi ukránokat a satuból, már nincs adu ász a kezében”, hogy a nemzeti érdekek szerint járjon el.

Az Orbán Viktor részéről egy indokolt és legitim érv, hogy megvárja a nemzeti konzultáció ereményét, a magyar emberek véleményét az Ukrajnát érintő kérdésben, a nemzeti konzultáció pedig január 10-én zárul – tette hozzá.

Kiszelly Zoltán azt nem tudja, hogy Orbán Viktort meg tudja-e Macron győzni – derült ki a szavaiból.

“Most Macron az új Merkel” – fogalmazott, “a francia elnök közvetít. A németekkel most nem lehet beszélni, akkor lehet újra, ha majd nagykoalíció lesz – prognosztizálta az elemző.

A kompromisszum az lehet, hogy a jövő heti EU-csúcson elhalasztják az Ukrajnáról szóló döntéseket, Macron pedig “eléri” Brüsszelben, hogy azokról csak jövőre, valamikor március előtt döntsenek.

Kiszelly szerint, mivel a magyar kormány már minden bizottsági feltételt teljesített, a Magyarországnak háró  EU-s forrásokról politikai döntést hoznak Brüsszelben. Ekkor pedig létrejöhet a “szinkronitás”, hogy egy napon szülessenek meg a Bizottság, illetve a magyar kormány számára fontos döntések. 

Macronról és Orbánról azt mondta: vannak közös egyetértési pontok a két vezető között, ilyen a szuverenitási stratégia, a nukleáris egyuttműködés – sorolta. Munkatársunk felvetésére, hogy „ugye az Élysées-palotában Orbán nem fekete bárány” Kiszelly Zoltán azt válaszolta: nem.

Novák Zoltán: “Ez nem egyszerű zsarolás” – Merkellel is sok háttéralku kötettetett 

Azt sohasem tudhatjuk, mennyiben végződik kudarccal vagy sikerrel egy ilyen munkavacsora, mert nem tudjuk, mi hangzik ott el pontosan. Annak ellenére is születhet alku, hogy az utána való nyilatkozatokból ez nem derül ki – mondja Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ projekt igazgatója a párizsi Macron-Orbán találkozóról.

Arra a közbevetésünkre, hogy nyilván a siker az lenne Orbán Viktor számára, ha Brüsszel elkezdi utalni az EU-s pénzeket, az elemző azzal reagált: az előbb általa elmondottak  

“akkor érvényesek főleg, ha nem egyszerű dealről van szó, hanem összetettről: ez ugyanis nem egyszerű zsarolás, minden vezetőnek megvannak a saját belpolitikai lehetőségei és kényszerei, célhorizontja, a találkozón azt kiteszi az asztalra. Így világossá válik mindkét fél számára, hogy az érdekek és kényszerek szövedékének van-e olyan metszete, mely lehetőséget nyújt e megegyezésre”.

Egyértelműnek tűnik, hogy ki mit akar, de a legfontosabb kérdések nem egy munkavacsorán dőlnek el – mondja Novák Zoltán, aki szerint viszont arra alkalmas egy ilyen találkozó az Élysée-palotában, hogy a magyar miniszterelnök a szempontjait és a döntési alternatíváit megossza a francia elnökkel, és Macron is egyértelművé tegye saját szempontjait.

Azt visszatekintve eléggé jól látjuk, hogy Merkellel sok olyan háttéralku köttetett, amit nem tettek nyilvánossá, de mindkét fél megkapta, amit akart – emlékeztetett.

Novák Zoltán szerint nyilvánvaló, hogy elsődleges magyar érdek az EU-s pénzek hazahozatala, de sok más tényező is játékba kerül egy ilyen munkavacsorán. Ad hoc szövetségek is köttethetnek, a legegyértelműbb a magyar-francia relációban a nukleáris energia formális „zöldítése”, vagy a Paks2 kérdése, miután a német engedélyek csúsznak.

A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy nincs nála összekapcsolva az EU-s pénzek ügye az ukrán kérdésekkel, de nagy valószínűséggel van a kettő között kapcsolat, és nem nehéz belátni, hogy Orbán összes magas szintű európai találkozóján ok-okozat relációban kerül elő ez a két kérdés – jelentette ki az elemző. 

“Macron és Orbán között sajátos viszony van”

Arra, hogy a francia elnök miért vállalja be, hogy próbálja meggyőzni magyar miniszterelnököt az EU-csúcs előtt – hiszen úgy tűnik, ez Charles Michel ET-elnöknek sem sukerült -, Novák Zoltán azt mondta: Macron és Orbán között egy sajátos viszony van. Kampányszituációban rendszeresen használják egymás karakterét a pozicionálás során, mint afféle európai ellenpontot. De az unió mindennapi hadszínterén rendszeresen találnak olyan pontokat, amelyben együtt tudnak működni.

Gondolkodásmódjuk és Európa-felfogásuk különbségeit és hasonlóságait jó nyomon lehet követni a Méltányosság politikaelemző Központ egy korábbi kutatásában (Négy vezető, negyven beszéd), amelyben négy európai vezető politikai profilja lett felvázolva, beszédeik elemzése alapján – hívta fel a figyelmet Novák Zoltán.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek