Nagyvilág

Szégyentelenül hazudik Beyoncé és Beckham az életükről készült filmekben

Horváth Fanni
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

A sztárok egyre gyakrabban készítenek olyan dokumentum filmeket vagy sorozatokat a saját életükről, amelyekben kitérnek az igazság elől.

Hirdetés

A sztárok új hóbortja, hogy saját dokumentumfilmet készítenek az életükről. Hacsak az ember nem élt az elmúlt egy évben egy távoli, lakatlan szigeten vagy egy szikla alatt, akkor biztosan hallott már az idén megjelent dokumentumfilmekről, amelyek egyes sztárok életét mutatták be. Csak idén olyan hírességek engedtek betekintést az életükbe, mint Taylor Swift, Pamela Anderson, Brooke Shields, Sylvester Stallone, Coleen Rooney, Robbie Williams, David Beckham és Beyoncé.

A legtöbb dokumentumfilmben pedig az a közös, hogy sokat közülük saját maguk készítettek, méghozzá saját magukról. Jó példa erre Beyoncé, „Renaissance: A Film By Beyoncé” című filmje, ami alig egy hete jelent meg a mozikban. Az énekesnő maga írta, rendezte és narrálta a dokumentumfilmjét, ráadásul még a producere is ő volt – írja a The Guardian.

Ez a legrosszabb a hírességek történetmesélésében

Egy évvel ezelőtt hatalmas botrányt váltott ki a Netflix Harry & Meghan című dokumentumsorozata, amelyben az egykori királyi pár elmesélte a szerelmük történetét, illetve bővebben kifejtették a brit királyi családdal és a bulvársajtóval kapcsolatos sérelmeiket. A filmsorozat az Archewell nevű produkciós cégükkel közösen készült, így a párnak volt rálátása arra, hogy mi kerülhet be a filmbe és milyen témát kell messziről elkerülni. Így természetesen nem esett szó Meghan Markle első, Trevor Engelsonnal kötött házasságáról sem, és nem készült interjú egy olyan személlyel sem, akinek a véleménye megkérdőjelezhette volna a pár által eddig bemutatott narratívát. 

Hasonló dolog figyelhető meg David Beckham dokumentumfilmjében is, ami alig néhány hete jelent meg, szintén a Netflixen. Az egykori brit sztárfocista ügyesen kikerülte a filmben a Rebecca Loos nevű, volt asszisztenségel folytatott állítólagos viszonyára irányuló kérdéseket, sőt a vitatott katari foci vb nagyköveti posztjáról sem esett említés, amiért állítólag 10 millió fontot tehetett zsebre.

Beyoncé dokumentumfilmjében nem esett említés arról, hogy az év elején rekordösszegért vállalt egy privát fellépést egy olyan országban (az Egyesült Arab Emírségekben), ahol a homoszexualitást a törvény bünteti. A többszörös Grammy-díjas énekesnő filmje ehelyett arra összpontosít, hogy az új albumán szereplő zenéket az egyik meleg családtagja ihlette, aki bevezette őt a 80-as évek zenei világába.

„A saját készítésű, a narratívát elferdítő celeb-dokumentumfilmek terjedését részben a pénz vezérli. Kulturális szempontból etikailag furcsa időket élünk”

– ezt már Luke Hodsin, a Nerds Collective ifjúsági marketingügynökség alapítója mondta a lapnak. „A sztárok a kereskedelmi értékük miatt nem engedhetik meg meguknak, hogy olyasmit csináljanak, ami azzal a kockázattal jár, hogy lerombolják a felépített tökéletes képet magukról. Ezért óvatosak azzal kapcsolatban, hogy kikkel lépnek partnerségre, nehogy problémás emberrel szövetkezzenek” – tette hozzá. Ám bármennyire is vigyáznak, mégis becsúszik olykor-olykor egy kisebb baki, viszont erről szinte minden alkalommal mélységesen hallgatnak.

Azonban nem minden híresség ragaszkodik ahhoz, hogy a történetének a megszépített változatát mutassák be a róla készült dokumentumfilmben. Néhányan például független szakemberekre bízzák a történetük elmesélését – ezáltal a sokkal „sebezhetőbbnek”, „nyersnek” és „filterek nélkülinek” tűnhet a végeredmény. Ilyen például az Apple TV+ által 2022 novemberében bemutatott „Selena Gomez: My Mind & Me” című dokumentumfilm, amit Alek Keshishian készített el, aki Madonna 1991-es Truth or Dare című filmjét is rendezte.

Keshishian hat éven át filmezte a most 31 éves énekesnőt, akit ez idő alatt bipoláris zavarral diagnosztizáltak és átesett egy veseátültetésen, miközben meg kellett küzdenie azzal is, hogy a reflektorfényben éli az életét. A kritikusok szerint az eredmény egy igazán intim film lett, amiről Selena Gomez maga azt mondta, hogy „soha többé nem fogja megnézni”, annyira nehéz számára az egész.

„Semmi sem volt tilos, de a munkám része, hogy elég tapintatos legyek ahhoz, hogy tudjam, mikor és hogyan kell filmezni az olyan dolgokat, amelyek kellemetlenek lehetnek az alany számára”

– mondta korábban Keshishian, aki egy ponton meg is szakította a film forgatását, hogy ne növelje Gomez szorongását, miközben a mentális egészségével küzdött. „Emellett láthattam Selena fejlődését és azt, hogy megértette, vigyáznia kell magára, hogy újjáépítse az életét” – tette hozzá.

Hasonló elismerést kapott Tyson Fury is, akinek nemrégiben készült el a Netflix-sorozata, az „At Home With the Fury”, amelyben látszólag szintén őszintén mutatták be a bokszoló életútját, aki figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral és bipoláris zavarral közd. A kritikusok elismerték Fury feleségét is, ugyanis Paris őszintén beszélt arról, hogy milyen kihívásokkal jár az, ha valaki olyasvalaki felesége, akinek a hangulata, illetve a döntései kiszámíthatatlanok.

A műsor megjelenésekor kiderült, hogy Fury „nyomasztónak” találta a forgatási folyamatot, és megpróbálta lefizetni a stábtagokat többször is, hogy hagyják el a házát. 

Julia Nottingham alapította a Dorothy Street Pictures-t, amely a „The Real Wagatha Story” című Rooney- és a Pamela, a „Love Story” című Anderson-filmek executive producere volt. Egyik szóban forgó filmet sem a sztárok készítették. 

Mielőtt zöld utat adna egy dokumentumfilmnek, Nottingham felteszi magának a kérdést, hogy mi a sztár története, és van-e értelme azt megmutatni a világnak. „Coleen és Pamela esetében nem az volt a feladatom, hogy az emberek megszeressék őket, hanem hogy segítsek az embereknek megérteni őket. Nem ígérhetem, hogy az emberek szeretni fogják őket” – mondja. „De elég jó esélyt adok arra, hogy az emberek megértsék őket. És általában, ha az emberek megértenek, akkor tisztelnek téged” – hangsúlyozta.

„Minden dokumentumfilmben van elfogultság. A szerkesztési folyamat a definíciója szerint szubjektív értelmezését adja az eseményeknek. A kérdés az, hogy ki szabja meg ezt a szubjektivitást? A filmkészítő vagy a híresség!?” 

– mondta Keshishian.

Annak ellenére, hogy a legtöbb hírességekkel foglalkozó dokumentumfilmből hiányzik a valódi, kritikus szemlélet hiánya, ez a nézőket nem befolyásolja, ugyanis ezeket az alkotásokat is „úgy eszik, mint a cukrot”. David Beckham sorozatának a debütálása utáni egy hétben a volt focista volt a Google első számú trending témája, és nevére vonatkozó keresések száma 2100 százalékkal megugrottak.

Tavaly, miután a Netflixen bemutatták a Harry & Meghan című dokumentumsorozat első három epizódját, világszerte több mint 81 millió megtekintési órát regisztráltak a platformon, amivel rekordot döntöttek. Szintén rekordot döntött Taylor Swift október végén bemutatott The Eras Tour című filmje, amely minden idők legnagyobb bevételét hozó koncertfilmje lett. És mindegyik esetben a sztárok alkották meg azokat a történeteket, amelyeket el akartak mesélni.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek