A Bloomberg látta a jövő heti, december 14-15-i EU csúcs zárónyilatkozatának a tervezetét, eszerint változatlanul az a cél, hogy a 27-ek megállapodjanak a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és Moldovával.
Az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság azt javasolja: hivatalosan akkor nyissák meg a EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, ha a feltételül szabott reformot teljesítette.
Orbán Viktor az ET elnökének: ne tűzzék napirendre Ukrajna ügyét
A Bloomberg szerint Orbán Viktor a levelében azt írja: a Bizottság javaslata a bővítési poltika mint „objektív és meritokratikus eszköz” végét jelentené. A miniszterelnök hétfőn küldött levelet Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének a jövő heti csúcstalálkozó előtt.
Levelében a miniszterelök azt javasolja, amit péntek reggel a Kossuth Rádiós interjújában is elmondott már: hogy az EU-csúcson napirendre se tűzzék Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak a kérdését.
Péntek reggel a miniszterelnök azt mondta: Ukrajna fényévekre van az EU-csatlakozástól, sem azt sem lehet pontosan tudni, mekkora a területe – mert vannak részei, amelyet Oroszország katonailag szállt meg -, de a háború miatt a népességét sem.
Ukrajna uniós tagsága ma nem esik egybe Magyarország nemzeti érdekeivel, ezért ne tűzzük napirendre az EU-csúcson, az Európai Tanács ülésén – mondta Orbán Viktor péntek reggel, hozzátéve: azért, hogy ne is bontsuk meg az EU egységét, ne is kezdjük el tárgyalni ezekről, “ne tűzzük napirendre” Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdését.
“Ez a bizottsági javaslat nincs előkészítve, az előkészítés ugyanis nem csak egy papír” – fogalmazott a miniszterelnök.
A levél szerint a várakozás az, hogy ezen a találkozón az EU meg tud és meg kell, hogy állapodjon arról, elindítja-e a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. „Az előkészületek jelenlegi politikai és technikai szintjén ez várakozás nem megalapozott” – írja Orbán Viktor a levelében a Bloomberg szerint.
Péntek reggel a miniszterelnök azt javasolta: Stratégiai partnerséget kössön az EU Ukrajnával, “hozzuk őket közelebb”, működjünk együtt, legyen “összeműködés” – javasolta, és mint Orbán Viktor mondta, csak “hosszú-hosszú évek után lehet az EU-tagságáról beszélni.