Nagyvilág

Egyszerűen rémisztő: Brutális mennyiségű medvetámadás volt idén Japánban, és még messze a vége

Horváth Fanni
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Április óta hat ember vesztette életét és több mint 200-an sérültek meg, és a figyelmeztetések szerint a tél folyamán tovább emelkedhet a számuk.

medve
Hirdetés

A medvetámadásokban megsérült vagy meghalt emberek száma Japánban idén először meghaladta a 200-at. Ezt követően a szakértők arra figyelmeztették az embereket, hogy az idei téli időszakban, amikor az állatok elvileg téli álmot alszanak, még több támadásra lehet majd számítani.

A japán környezetvédelmi minisztérium közlése szerint április óta 212 ember támadtak meg a fenevadak, köztük csak novemberben 30-at – írha a The Guardian

Hat ember meghalt, köztük egy horgász a legészakibb Hokkaidó prefektúrában, akinek megcsonkított maradványait egy 1,5 méteres medve közelében találták meg. Az állatot a vadőrök lelőtték, és a DNS-vizsgálat pedig később megerősítette, hogy a maradványok az eltűnt férfié voltak.

Március óta a támadások száma jóval meghaladja a korábbi rekordot, amely a 2020 áprilisától kezdődő 12 hónap alatt 158 eset volt – közölték a japán médiumok.

A hatóságok most azzal is küzdenek, hogy egyre több medve hagyja el a természetes élőhelyét, annak érdekében, hogy élelmet találjanak maguknak. Ez miatt azonban még inkább megszaporodhat a medveészlelések, sőt a támadások száma is. A szakemberek arra kérik az embereket, hogy a leghidegebb hónapokbanis maradjanak éberek, ugyanis bármikor szembetalálhatják magukat egy vadállattal.

Bár a medvék általában november végétől tavaszig téli álmot alszanak, azonban idén az élelem szűkössége miatt néhány éhes állat továbbra is keresgélni fog, így kitolódhat a hibernációjuk is. 

Egyes medvék várhatóan a szokásosnál korábban kezdhetik meg a téli álmukat, hogy energiát takarítsanak meg, mások, amelyek nem ettek eleget, „a téli álom helyett tovább kóborolhatnak” – mondta Teruki Oka erdészeti szakértő.

„Nagyon éhesek és zaklatottak a zsákmányállatok hiánya miatt” – mondta Hiromi Taguchi professzor, a Tohoku Művészeti Egyetem medveszakértője. Aki hozzátette, hogy Japán leghírhedtebb medvéje, az OSO18 fedőnevű vadállat 2019 óta több mint 60 tehenet támadott meg.

A The Guardian kiemelte azt is, hogy az Akita perfektúrában, ahol az országos medveészlelések és támadások mintegy harmada történt, a gyerekek továbbra is hangos csengettyűkkel járnak iskolába, hogy ha állatokkal találkoznak útközben, akkor el tudják azokat ijeszteni. A helyi üzletekben azonban már egy ideje hiánycikknek számít a medveriasztó szer, ami miatt sokan aggódnak.

Idén az egyik legbrutálisabb incides az volt, amikor egy férfi elveszítette a fülének egy részét, miután Kita-Akita város központjában egy medvével került szembe a saját garázsában. A másik brutális eset az volt,a mikor egy vadállat több embert marcangolt össze egy buszmegállóban.

A múltban a medvékkel való találkozások általában a hegyekben történt, ám a idén az állatokat az élelemhiány arra kényszerítette, hogy elhagyják az erdei lelőhelyüket, és inkább a falvakban, városokban keresnek maguknak ételt.

A környezetvédelmi minisztérium „rendkívüli” jelenségnek nevezte a támadások számának növekedését, és felszólította az embereket, hogy mindig az előírtak szerint dobják ki a háztartási élelmiszerhulladékot, amely a környezetükbe vonzhatja az állatokat, az ajtóikat pedig mindig tartsák zárba. 

Kiderült az is, hogy Japán medvepopulációja folyamatosan növekszik, egy friss becslés szerint a fekete medvék száma 44 000-re tehető – szemben a 2012-ben becsült 15 000 egyeddel. Ez a szám nem tartalmazza Hokkaidót, ahol a feltételezések szerint körülbelül 12 000 barnamedve él, és amelynek populációja 1990 óta több mint kétszeresére nőtt.

Az idei támadások csaknem háromnegyede Japán északkeleti részén történt, ami arra késztette a környezetvédelmi minisztériumot, hogy szakértőket küldjön a helyi hatóságok segítségére. A természetvédőke közben pedig azt követelik az állami vezetőktől és a szakemberektől, hogy tegyenek többet a medvék természetes élőhelyének javítása érdekében.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek