Nagyvilág

Az USA januárban visszatér a Holdra, 50 év után landol a holdkomp

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

Történelmi pillanatot ígér a NASA jövő év elejére, a 21. században először fog a tervek szerint amerikai űrkomp leszállni a Holdon.

Hirdetés

A Peregrine névre keresztelt leszállóegység fedélzetén még nem lesz ember. A holdkompot az amerikai Astrobotic cég fejlesztette ki, amelynek vezérigazgatója, John Thornton a France24 tudósítása szerint elmondta, hogy a NASA Artemis nevű, emberes küldetését megelőzően a holdi környezet tanulmányozására szolgáló műszereket fog szállítani.

Néhány évvel ezelőtt a NASA úgy döntött, hogy amerikai magáncégeket bíz meg azzal, hogy tudományos kísérleteket és technológiákat küldjenek a Holdra — ez a CLPS nevű program.

Ezeknek a fix áras szerződéseknek lehetővé kell tenniük a holdi gazdaság fejlesztését, és alacsonyabb költséggel kell űrszállítási szolgáltatásokat nyújtaniuk.

„Az egyik nagy kihívás, hogy megkíséreljük a Hold felszínére történő indítást és leszállást annak töredékéért, amibe egyébként kerülne” 

– mondta Thornton a cég pittsburghi bázisán tartott sajtótájékoztatón.

„A Hold felszínére indult eddigi küldetéseknek csak körülbelül a fele volt sikeres, ami kétségtelenül ijesztő kihívás.”

A felszállást karácsony napjára, december 24-re időzítették Floridából az ULA ipari csoport új, Vulcan Centaur névre keresztelt rakétájának első repülésével.

A szonda ezután „néhány nap alatt” eléri a hold körüli pályát, de a leszállás megkísérlésével január 25-ig várnia kell, hogy a célállomáson megfelelőek legyenek a fényviszonyok – mondta Thornton.

Az ereszkedés autonóm módon, emberi beavatkozás nélkül történik majd, de a vállalat irányítóközpontjából fogják felügyelni. Tavasszal az ispace nevű japán start-up cég már megkísérelte, hogy első magáncégként landoljon a Holdon, de a küldetés balesettel végződött. Izrael is kudarcot vallott 2019-ben. 

Eddig mindössze négy ország landolt sikeresen a Holdon: az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és legutóbb India.

A NASA az Astrobotic mellett más cégekkel is szerződést kötött, például a Firefly Aerospace, a Draper és az Intuitive Machines vállalatokkal.

Utóbbi januárban fog felszállni Elon Musk cége által gyártott SpaceX rakétával.

„A NASA vezetése tisztában van a kockázatokkal, és elfogadta, hogy néhány ilyen küldetés esetleg nem lesz sikeres” – mondta Chris Culbert, a CLPS program vezetője.

„De még ha nem is lesz minden leszállás sikeres, a CLPS máris hatással volt a holdi gazdaság megteremtéséhez szükséges kereskedelmi infrastruktúrára” – mondta.

Mint arról beszámoltunk, a NASA az Artemis programjával bázist akar létrehozni a Hold felszínén, de versenybe szállt Kína és legutóbb Putyin elnök is bejelentette, hogy embert kívánnak küldeni a kísérőnkra.

A mai napig vita zajlik arról, hogy miért hagyta abba az Egyesült Államok hirtelen 1972-ben a holdkutatás, miután elsőként sikerült embert juttatnia a Hold felszínére. 

Mint ismert ezt követően a Szovjetunió is elállt a próbálkozásoktól, így hivatalosan a mai napig nem járt orosz űrhajós a Föld kísérőjén.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek