Nincs bizonyíték arra, hogy az arcmaszkok valaha is védtek volna a Covid ellen – álltja a brit tisztiorvosi hálózat vezetője. Jenny Harries professzor szerint a hatás inkább ezzel ellentétes volt, olyan „hamis biztonságérzetet” adott, ami elősegítette a járvány terjedését – írja a Daily Mail.
A legfrissebb kutatások alapján típustól függetlenül nem lehetett kimutatni azt, hogy a maszkok önmagukban gátolták volna a fertőzéseket. Ami pozitív hatást találtak, azt pedig nem lehetett elkülöníteni a Covid ellen hozott más egészségügyi intézkedésektől.
Az ajánlások nyomán sokan úgy gondolták, hogy biztonságban vannak, ezért nem tartottak be más, egyébként hatásos védőintézkedéseket, például a távolságtartást.
A professzor emlékeztetett rá, hogy a járvány első szakaszában még arra is ajánlást adtak, hogyan lehet otthon egy vagy két réteg ruhaszövet felhasználásával maszkot készíteni.
„Ezek egyáltalán nem hatékonyak, különösen, ha valaki nem megfelelően viselte”
– tette hozzá Harries.
A tiszti főorvos szerint gazdasági megfontolások miatt erőltették a maszkviselést, mert így előbb tudták újraindítani a munkahelyeket.
A 2020 májusi ajánlás szerint a maszkviselés mellett nem szükséges a kétméteres távolságtartási szabály betartása.
„Azt gondolták, hogy ha a maszkviselés mellett mindent egy méteresre csökkentünk, akkor a maszk pótolni fogja a különbséget, ez azonban nem így volt” – mondta Harries.