Orbán Viktor a MÁÉRT konferencián a határon túli magyarok helyzetéről szólva, – a szlovák választásra is utalva – úgy fogalmazott, hogy „amíg van etnikai alap, addig van értelme az arra épülő politizálásnak is”. A miniszterelnök szerint a kárpátaljai magyarság van a legrosszabb helyzetben, jelenleg ugyanis Magyarország nem tud semmit sem kínálni Ukrajnának, miután az ottani politikai vezetés olyan utat követ, amely a semmibe vezet, és amelyet Budapest nem tud támogatni.
Nagyon nehéz segíteni egy olyan országnak, amelynek nincsenek egyértelmű hadicéljai – mondta a miniszterelnök Ukrajna kapcsán.
Orbán Viktor beszédéről az rtl.hu közölt tudósítást. Eszerint Kijev nem definiálta egyértelműen, hogy pontosan miért is küzd. Azt mondta, hogy a legutóbbi EU-s ülésen azt kérte, dolgozzanak ki egy B-tervet, hiszen az jobb lenne, mint „a mostani reménytelen helyzet” folytatása, amely miatt sokezren halnak meg. Az orosz-ukrán háborút egy „kereszténységen belüli belháborúnak” nevezte.
Orbán kiemelte: Magyarország minden segítséget megad a kárpátaljai magyarságnak, Ukrajna ugyanis folyamatosan vegzálja a kárpátaljaiakat.
Nem túlzó, ha azt mondom, hogy a Szovjetunióban jobb helyzetben volt a magyar oktatás, mint Ukrajna államisága idején
– jelentette ki a minisztereknök az Origo tudósítása szerint.
“Ha szükség van ránk, akkor szóljatok, és megyünk” – üzente a vajdasági kisebbségnek, de mint mondta, jó a kapcsolat a magyar és a szerb vezetés között, így erre nem lesz szükség meglátása szerint.
Az EU Orbán Viktor szerint már nem számít jelenleg jelentős tényezőnek, Kína és az USA fogja az új politikai kereteket kialakítani. Ez krízist okoz Európában, mert eddig azt hittük, hogy „mi vagyunk a legszebbek, legokosabbak és a leggazdagabbak, de ebből mára csak legfeljebb az első az igaz”.
Európában mára szerinte két iskola létezik: az egyik szerint vissza kell térni a korábbi megbecsültséghez, míg egy másik szerint be kell zárkózni és meg kell őrizni az eddigi viszonyokat – mutatott rá.
Magyarország történelmi helyzete viszont azt indokolja, hogy az egész világgal kereskedjünk – erősítette meg ezúttal is a miniszterelnök, és felhívta s figyelmet: a világ tíz leggazdagabb országa közül hat nyugati volt, 2030-ra azonban Nagy-Britannia és Franciaország kikerül a képből, és csak egy európai, Németország fog marad a leggazdagabbak között, de csak a tizedik helyen.
Orbán Viktor a szuverenitás kérdésről is beszélt, azt mondta, hogy Magyarország szuverenitását az EU föderális törekvése fenyegeti. Korábban Nagy-Britannia segítette Budapestet, viszont mivel kiléptek az EU-ból, a Brexit nem segíti Magyarországot.
Magyarország számára tabu, hogy eltöröljék az EU-s egyhangú döntéshozatali mechanizmusát , vagyis a vétózás lehetőségét – hangoztatta a miniszterelnök.
A migrációról is beszélt és azt mondta: muszlim világ erősebb, mint a keresztény, de az integrációt sem segíti a szekularizált állam sem. A nyugatiak abban bíznak, hogy ahogyan szekularizáltak minket, úgy szekularizálják majd a bevándorlókat is, de ennek valójában csekély az esélye – mondta. Erre bevándorlópolitikát építeni pedig istenkísértés – jelentette ki.
Összegezve a miniszterelnök azt mondta, hogy a világ, amely körülvesz minket, dezintegrációs állapotban van, ami eddig stabil volt, a szétcsúszás felé tart. A folyamatnak az Európai Unió esetében nem lesz egy eposzi része – egy látványos felrobbanás vagy megszűnés – , de a szétcsúszás jelei egyre többször jelentkeznek.