Nagyvilág

Moszkva beszállt a holdversenybe, Putyin űrhajósa lesz az első a 21. században?

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gázaiirániNigériaTel-Aviv
Hirdetés
Hirdetés

Oroszország azt tervezi, hogy története során először a következő évtizedben űrhajósokat küld a Holdra, és 2031-től holdbázis építését tervezi - közölte az orosz űrrepülésekért felelős vállalat.

Hirdetés

A Roszkoszmosz vezetője, Vlagyimir Szolovjov által bemutatott tervezet szerint Moszkva asztronautákat indít a Holdra, és egy állandó holdbázist is építene.

A nagyszabású program fontos célja a Hold erőforrásainak kiaknázása.

A Reuters által ismertetett bejelentés annyiban meglepő, hogy augusztusban Oroszország kudarcot vallott, amikor 47 év óta először próbálkozott űrszondát küldeni a Holdra. A Luna-25 egység a leszállás közben irányíthatatlanná vált és a felszínbe csapódott. 

Ráadásul napokkal később meghalt az az orosz tudós, aki a sikertelen Hold expedíció egyik irányítója volt.

A Holdért folyó űrversenyben eleinte a Szovjetunió állt jobban, miután a Luna-2 küldetése volt az első űreszköz, amely 1959-ben elérte a Hold felszínét, és az 1966-os Luna-9 misszió volt az első, amely puha leszállást hajtott végre az égi kísérőnk elszínén. 

Ezután viszont amerikai siker következett: Neil Armstrong űrhajós 1969-ben első emberként lépett a Hold felszínére. 

Ezt még öt további személyzettel végrehajtott küldetés követte, de 1972 óta nem járt ember a Holdon.

Az utóbbi években viszont hirtelen feltámadt az érdeklődés: a NASA hivatalosan 2025-re tervezi az Artemis űrhajó landolását űrhajósokkal, és a tervek szerint Kína is asztronautát juttatna a Holdra még ebben az évtizedben.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek