A négyórás találkozójuk során a két államfő eszmecserét folytatott a Kína-USA irányvonala szempontjából kritikus stratégiai és átfogó kérdésekről, a világbékét és fejlődését érintő fontosabb kérdésekről.
Ez egy fontos csúcstalálkozó a bizalom növelése és a kételyek eloszlatása, a nézeteltérések kezelése és az együttműködés bővítése érdekében Kína és az Egyesült Államok között, valamint fontos találkozó a stabilitás fokozására egy ingatag és változó világban – mondta Wang Yi kínai külügyminiszter. Wang történelminek nevezte a találkozót.
Őszinte, elmélyült véleménycsere
A történelmi csúcstalálkozó kritikus fordulóponthoz érkezett, amikor a nemzetközi közösség a stabil Kína-USA kapcsolat megteremtését szorgalmazta.
A két államfő négyszemközt vezérelveket fogalmazott meg a két fél között a legkiemelkedőbb kérdésekben, így egymás helyes megértésének kialakításában, a nézeteltérések megfelelő kezelésében, valamint a párbeszéd és az együttműködés erősítésében.
A továbbiakban megvitatták a két ország egymás közötti kiegyenlítésének helyes módját, tisztázták a nagy országként fennálló közös felelősségüket, és felvázolták a Kína-USA szilárd, stabil és fenntartható fejlődésének irányát és tervét.
Robert Lawrence Kuhn, a Kuhn Alapítvány elnöke, aki a Hszi-Biden csúcstalálkozót „az év legfontosabb diplomáciai eseményének” nevezte, kijelentette, hogy a két vezető alapítványt hozott létre a kétoldalú kapcsolatokért, ami hatalmas hozzájárulás lesz a világ békéjéhez és jólétéhez. „Ezután mindkét ország óvatosan építkezhet azáltal, hogy megtalálja a megállapodás és a kölcsönös előnyök meghatározott területeit.”
A kínai elnök rámutatott, hogy a kölcsönös tisztelet, a békés együttélés és a mindenki számára előnyös együttműködés a Kína-USA 50 éves fennállásának tanulsága.
Hszi szerint a mai világ egy évszázada nem látott mélyreható változásokon megy keresztül, Hszi elmondta, hogy Kína és az Egyesült Államok számára két lehetőség van – az egyik a szolidaritás és az együttműködés fokozása, a globális kihívások összefogása, valamint a globális biztonság és jólét előmozdítása; a másik pedig a zéró mentalitáshoz való ragaszkodás, rivalizálás és konfrontáció kiváltása, a világ zűrzavar és megosztottság felé terelése.
A két választás két különböző irányt mutat, amelyek az emberiség és a Föld bolygó jövőjét fogják eldönteni – mondta, hozzátéve, hogy a Kína-USA a világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ebben a széles összefüggésben kell felfogni.
Megállapítva, hogy az Egyesült Államok-Kína kapcsolat a legfontosabb kétoldalú kapcsolat a világon, Biden a csúcstalálkozón kijelentette, hogy a stabil és fejlődő Kína és az Egyesült Államok a világ érdekeit szolgálják, és Kína gazdasági növekedése előnyös mind az Egyesült Államok, mind a világ számára.
Hszi elnök San Franciscó-i látogatása és Bidennel való találkozása „bátor utazás” – mondta Keith Bennett, a londoni székhelyű nemzetközi kapcsolatok tanácsadója. „Ez egy béketeremtő, felelős vezető és államférfi útja, aki nagy felelősséget érez népe, a kor, a történelem és az emberiség egésze iránt.”
ÖT PILLER A KÉTOLDALÚ KÖTELEZETTSÉGEKHEZ
San Franciscóban Kínának és az Egyesült Államoknak új jövőképet kell felvállalnia, és öt pillért kell felépítenie Kína és Amerika számára. Hszi megjegyezte, hogy a két országnak közösen kell kialakítania a helyes felfogást.
Kína következetesen elkötelezett amellett, hogy stabil, egészséges és fenntartható kapcsolatot ápoljon az Egyesült Államokkal, és Kínának vannak érdekei, amelyeket meg kell védeni, elvei vannak, amelyeket be kell tartani, és vörös vonalak, amelyeket nem szabad átlépni – mondta Hszi.
Kínának és az Egyesült Államoknak hatékonyan kell kezelnie a nézeteltéréseket – jegyezte meg. A nézeteltérések nem lehetnek szakadékok, amelyek elválasztják egymástól a két országot – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ehelyett a két félnek olyan hidakat kell keresnie, amelyek segítenek egymás felé haladni.
Kínának és az Egyesült Államoknak közösen kell előmozdítania a kölcsönösen előnyös együttműködést – mondta Hszi. A két országnak széles körű közös érdekei vannak számos területen, beleértve a hagyományos területeket, mint a gazdaság, a kereskedelem és a mezőgazdaság, valamint az olyan feltörekvő területeket, mint a klímaváltozás és a mesterséges intelligencia – tette hozzá.
Hszi arra is felszólította Kínát és az Egyesült Államokat, hogy nagy országként közösen vállalják a felelősséget, hozzátéve, hogy a két országnak több közjót kell biztosítania a világ számára, nyitottnak kell tartania kezdeményezéseiket egymás felé, vagy koordinálnia és összekapcsolnia kell azokat a szinergia érdekében, hogy a világ javát szolgálja.
Eközben a kínai elnök sürgette Kínát és az Egyesült Államokat, hogy közösen mozdítsák elő az emberek közötti eszmecserét, és csökkentsék az ilyet akadályozó negatív tényezőket, hogy megszilárdítsák Kína-USA egészséges fejlődésének alapjait.
Ezek a pillérek „szilárd alapot” jelentenek a két ország számára, hogy nagyszerű jövőt építsenek az egész emberiség számára – mondta Tom Watkins, a Michigan-Kínai Innovációs Központ korábbi tanácsadója. „Közösen képesek vagyunk átállítani az órát, hogy mindenki békében és jólétben legyen.”
A csúcstalálkozó során Hszi kifejtette Kína elvi álláspontját is a tajvani kérdésben, és rámutatott továbbá, hogy az Egyesült Államok a Kínával szembeni fellépések az exportellenőrzéssel, a befektetések átvilágításával és az egyoldalú szankciókkal kapcsolatban súlyosan aláássák Kína jogos érdekeit.
Megjegyezve, hogy Kína fejlődését az innováció vezérli, úgy vélte, hogy Kína technológiai fejlődésének elfojtása nem más, mint Kína magas színvonalú fejlődésének megfékezése és a kínai nép megfosztása a fejlődéshez való jogától.
MEGÁLLAPODÁSOK
A két elnök megállapodott abban, hogy előmozdítják és erősítik a kétoldalú párbeszédet és együttműködést olyan területeken, mint a Kína-USA kormánytárgyalások az MI-ről és a kábítószer-ellenes együttműködéssel foglalkozó munkacsoport felállításáról.
Megállapodtak abban, hogy az egyenlőség és a tisztelet jegyében folytatják a magas szintű kommunikációt a két hadsereg között. A védelempolitikai koordinációs tárgyalások, valamint a Kína-USA Katonai Tengerészeti Konzultatív Megállapodás ülései, lebonyolítása folytatódnak.
Abban is megállapodtak, hogy a jövő év elején a menetrend szerinti utasszállító járatok számának további jelentős növelésén dolgoznak, és kiterjesztik a különféle kétoldalú csereprogramokat az oktatás, a tengerentúli hallgatók, az ifjúság, a kultúra, a sport és az üzleti közösségek között.
A két vezető hangsúlyozta az együttműködés fontosságát az éghajlati válság leküzdésére irányuló erőfeszítések felgyorsítása érdekében ebben a kritikus évtizedben, és üdvözölték az éghajlatért felelős különleges megbízottjaik közötti közelmúltbeli pozitív megbeszéléseket.
„Összességében a kapcsolatok stabilizálásának elősegítésével a két vezető nyíltan áldását adta az újbóli „eljegyzésre” – mondta Denis Simon, a Kína-Amerika Tanulmányok Intézetének munkatársa, hozzátéve, hogy ez fontos az Egyesült Államok és más nyugati országok számára is, hogy Kína fejlődését, a globális növekedést fokozó pozitív erőnek tekintsék.
„Remélhetőleg ez véget vethet a szétválásról és a kapcsolatok szétválasztásáról szóló tárgyalásoknak. És remélhetőleg a két nemzet tovább erősítheti a bizalom új szintjét, amelyen mindkét ország nyerhet a jobb és a kibővített kapcsolatok révén, különösen az emberek közötti diplomácia révén. ” tette hozzá.
A csúcstalálkozó után Hszi hangsúlyozta az emberek szerepét a Kína-USA kapcsolatokat egy üdvözlő vacsorán az Egyesült Államokban.
„A Kína-USA alapítása a kapcsolatokat a mi népeink teremtették meg” – mondta Hszi, hangsúlyozva, hogy „Kína-USA ajtaja kapcsolatokat a mi népeink nyitották meg”, „Kína-USA a kapcsolatokat a mi népeink írják” és „Kína-USA jövőjét a mi embereink hozzák létre.”
„Üdvözlöm azokat a pozitív lépéseket, amelyeket ma tettünk” – mondta Biden a csúcs utáni sajtótájékoztatón. „Az elkövetkező hónapokban továbbra is megőrizzük és folytatjuk a magas szintű diplomáciát mindkét irányban, hogy nyitva tartsuk a kommunikációs vonalakat, többek között Hszi elnök és köztem.”
(Xinhua)