Nagyvilág

Orbán Viktor Berlinbe utazott, Scholcz kancellárral is találkozik

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

“Ukrajna olyan messze van az európai uniós tagságtól, mint Makó Jeruzsálemtől” - mondta Orbán Viktor még a múlt héten. Az unió bővítési stratégiája, Ukrajna EU-s csatlakozási tárgyalásainak a megkezdése is napirenden szerepel a decemberi EU-csúcsot előkészítő konzultáción, Orbán Viktor már Berlinben van. 

Hirdetés

A decemberi EU-csúcs előtt Charles Michel konzultációsorozatra hívta a “hot topic” témák megbeszélése céljából az EU-s tagállamok vezetőit, korábban a granadai informális EU-csúcsról itt és itt számoltunk be.

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hétfő délután Berlinbe utazott, ahová Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szervezett konzultációt az Európai Unió stratégiai menetrendjéről több uniós tagállam vezetőjének részvételével  A német fővárosban hétfő este sorra kerülő uniós konzultáción Charles Michel meghívólevele szerint a spanyolországi Granadában lezajlott első véleménycserére építve folytatják az EU következő intézményi ciklusának prioritásairól szóló megbeszéléseket.

A berlini munkavacsorán Orbán Viktor miniszterelnökön kívül Olaf Scholz német kancellár valamint Görögország, Belgium, Ausztria, Litvánia és Ciprus állam- illetve kormányfője vesz részt – közölte Havasi Bertalan.


Asztalon az EU-bővítés ?

Az uniós konzultáción minden bizonnyal téma az unió bővítési stratégiája és a legújabb Európai Bizottsági javaslat is, Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről.

A kormány a múlt héten megtárgyalta a brüsszeli EU-bővítési javaslatot – Ursula von der Leyenék Ukrajna és Moldova esetében javasolják a csatlakozási tárgyalások elkezdését – “a miniszterelnök hétfőn Berlinben több kormányfővel együtt találkozik Olaf Scholz német kancellárral is”. 
– jelezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön.

Magyarországnak világos álláspontja van ebben a kérdésben, a kormány úgy látja, hogy ugyanazt az álláspontot a helyes  az Európai Uniónak most is képviselni, amit a korábbi bővítéseknél képviselt, mint a korábbi bővítéseknél, azaz, először a folyatban lévő bővítési tárgyalásokat kell befejeznie – mondta Gulyás Gergely a legutóbbi Kormányinfón.

A kormány szolidáris Ukrajnával és többször is elítélte az orosz agressziót, nagyon komoly támogatást nyújtottunk Ukrajnának anyagiakban és humanitárius támogatást is adtunk, de a kancelláriaminiszter világossá tette: ez nem változtatott azon, hogy Ukrajna ma nem teljesíti az EU-tárgyalások megkezdéséhez szükséges feltételeket. Nem teljesítette a háború előtt sem és nem is közeledett hozzá az utóbbi időben sem – tette hozzá.

Ez akár a koppenhágai kritériumokat, akár a nemzetiségekkel kapcsolatos korábban tett, de be nem váltott ígéreteket érinti, “és az ott élő magyarságot is sújtják” – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Ami a korrupciót illeti, a magyar kormány “egészen biztosan” egyetért Juncker korábbi biztossal, aki szerint Ukrajna felvétele az EU-ba óriási hiba és tévedés lenne. “Ukrajna totálisan korrupt, nem érett az EU-tagságra” – mondta Juncker a közelmúltban.

A magyar kormány Ukrajna esetében azt a világos álláspontot fogja képviselni: 

“valamilyen privilegizált, megkülönböztetett” partnerséget érdemes felajánlani Ukrajnának, “de a tárgyalások megkezdésére egyelőre mód és lehetőség nincs”.

Azt jegyezzük meg, hogy október elején a Kijevben tartott EU-s külügyminiszteri csúcstalálkozón Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter cáfolta , hogy tárgyalások folynának Ukrajna és az Európai Unió között részleges vagy bármilyen egyéb, „hiányos” EU-tagságról. Azt már Zelenszkij ukrán elnök is egyértelművé tette korábban, hogy “elsőosztályú“ Európai Uniós tagságot akarnak.

Ukrajna és Moldova csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről már egy hónap múlva, az EU-csúcson szavazhatnak, a következő Európai Tanácsülést december közepén tartják. Az Európai Bizottság javasolja mindamellett Georgiának is a tagjelöltség megadását. Bosznia-Hercegovinával is javasolják a csatlakozási tárgyalások megkezdését, amint az ország eléri az ahhoz szükséges megfelelés elvárt szintjét. A Bizottság a Nyugat-Balkán hat országával is folytatná a közeledést.

Orbán Viktor a rádióinterjújában ezt mondta

Orbán Viktor pénteken arról beszélt az állami rádiós interjújában, hogy a brüsszeli vezetés rossz döntéseket hoz, az Európai Uniót ugyanis arra hozták létre, hogy béke legyen, “az emberek nem akarnak háborút, békétlenséget”.

A következő másfél hónap a politikának nehéz lesz – Orbán Viktor a brüsszeli nagyon nehéz kérdések közé sorolta az Ukrajnával folytatandó Európai Uniós-tagságot megcélzó tárgyalások ügye is. Mert Ukrajna semmilyen tekintetben nem áll készen arra, hogy az EU-s tagság ambíciójával tárgyalni tudjon.

“Ukrajna olyan messze van az európai uniós tagságtól, mint Makó Jeruzsálemtől” – jelentette ki, ezért az a világos magyar álláspont, hogy nem szabad megkezdeni Ukrajnával a tárgyalásokat.

Ukrajna európai uniós tagságának, a tárgyalások megkezdésének elutasítása magyar részről nem üzlet tárgya, nem lehet összekötni semmilyen pénzügyi kérdéssel. “Amivel tartoznak, azt ide kell adni. Erről lehet egyezkedni, költségvetési ösdzefüggésben lehet is kötni valamilyen megállapodást. Élesen ellenzi ezt, az Ukrajnával kapcsolatos ügyet nem lehet összekötni taktikai kérdésekkel – szögezte le a kormányfő, erről részletesebben itt írtunk.

Az Ukrajnával való tárgyalások megkezdése, az egész kérdéskör nem kapcsolható össze a Magyarországnak járó pénzek ügyével – jelentette ki a miniszterelnök.

Uniós támogatások  

Előtte, csütörtökön Gulyás Gergely is azt mondta, hogy az Ukrajna EU-tagjelölti tárgyalási javaslatától függetlenül kezeli a magyar kormány az Ukrajnának ígért uniós támogatás kérdését. A kormány elemzi azt, hogy emögött közös hitelfelvételnek kell-e állnia, mert “egyszeri és meg nem ismételhető eszköznek” tekintették a covid  utáni közös uniós hitelfelvételt, a parlament határozatot is elfogadott erről. A kormánynak tehát az az álláspontja tehát, hogy közös EU-s hitelfelvételre nincs szükség, az integráció jelenlegi foka “bőven elegendő”.

A kormány szerint olyan megoldást kell találni Ukrajna támogatására, ami nem veszi el a lehetőséget a következő parlament és Bizottság elől, hogy ezekben a kérdésekben érdemben döntsön.

Másrészt, az már kiderült – mondja a magyar kormány -,  hogy az EU Ukrajna stratégiája megbukott, új stratégiára van szükség. A nagy tagállamok közül is volt, aki a magyar miniszterelnök erre vonatkozó kezdeményezését támogatta – jelentette ki Gulyás Gergely néhány napja.

A nemzeti konzultáción is kérdés lesz Ukrajna EU-s tagsága, de a fegyverküldés témája is. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek