„A megfigyelési adatok határozottan arra utalnak, hogy a kannabisz használat bármely esetben – legyen az rekreációs vagy éppen gyógyászati célú – szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet” – állítja Robert Page II, a 2020 American Heart önkéntes írócsoportjának elnöke, Az orvosi marihuána, a rekreációs kannabisz és a szív- és érrendszeri egészség elnevezésű munkacsoport vezetője nyilatkozatában.
„A kannabisz használattal kapcsolatos legújabb kutatások szerint a kannabisz dohányzása és belélegzése a dohánycigaretta belélegzéséhez hasonlóan növeli a vér karboxihemoglobin és kátrány (részben elégetett éghető anyag) koncentrációját, amelyek mindegyike összefüggésbe hozható a szívizom betegségekkel, mellkasi fájdalommal, szívritmuszavarokkal, szívinfarktussal és más krónikus elváltozásokkal” – tette hozzá a Coloradói Egyetem Skaggs Gyógyszerészeti és Gyógyszerészeti Tudományok Iskolájának klinikai gyógyszerészeti és fizikai gyógyászati/rehabilitációs tanszékének professzora.
Egyre nagyobb a probléma az idősebbek körében
A marihuána fogyasztása egyre növekszik az idősebb korosztályban. Egy 2020-as tanulmány szerint 2015 és 2018 között megkétszereződött azoknak a 65 év feletti amerikai szépkorúaknak a száma, akik marihuánát szívnak, vagy ehető készítményeket használnak.
Egy 2023-as tanulmány szerint a 65 év feletti korosztály körében a mértéktelen alkoholfogyasztás és marihuánafogyasztás 450%-kal nőtt 2015 és 2019 között.
Krónikus betegségek és a marihuána
Az emberek jelentős részénél 65 éves korukra általában számos krónikus betegség alakul ki, amelyek a tanulmány szerint rontják a marihuána hatását.
„A mi kutatásunkban az az egyedülálló, hogy a dohányzó betegeket kizártuk, mivel a kannabiszt és a dohányt néha együtt használják, így kifejezetten a kannabisz használatot és a kardiovaszkuláris elváltozásokat tudtuk vizsgálni” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Avilash Mondal, a philadelphiai Nazareth Kórház rezidens orvosa közleményében.
A kutatók megállapították, hogy a 8535 vizsgált felnőttnél, akik rendszeresen használtak marihuánát, 20%-kal nagyobb volt a kockázata annak, hogy súlyos szív- vagy agyi elváltozások alakuljanak ki. A rendszeres fogyasztóknál emellett diagnosztizáltak magas vérnyomást, 2-es típusú cukorbetegséget, illetve magas koleszterinszintet is.
„Tudjuk, hogy az akut használat vérnyomáseséshez vezet, de ami ennél érdekesebb, hogy amikor olyan személyeket vizsgáltunk, akik nagyon hosszú időn keresztül napi szinten használták a kannabiszt, akkor éppen ellenkezőleg a vérnyomás emelkedését tapasztaltuk” – fogalmazott.
A szívelégtelenség kockázata is emelkedett
Egy másik, hétfőn bemutatott tanulmányban közel 160 000 felnőttet követtek nyomon mintegy négy éven keresztül, akiknek az átlagéletkora 54 év volt, hogy kiderítsék, a kannabisz használat befolyásolja-e a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát.
A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy azoknál az embereknél, akik napi szinten használatak marihuánát, 34%-kal nagyobb volt a szívelégtelenség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik soha nem használtak marihuánát. Az életkor, a születéskori nem és a dohányzási előzmények nem befolyásolták a kockázatot.
„Korábbi kutatások összefüggéseket mutattak ki a marihuánafogyasztás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, például a koszorúér-betegség, a szívelégtelenség és a pitvarfibrilláció között” – magyarázta Dr. Yakubu Bene-Alhasan, a baltimore-i Medstar Health rezidens orvosa, aki a szívelégtelenségről szóló tanulmány vezető szerzője volt.