A liverpooli csatár azt kérte a Nemzeti Felszabadítási Hadseregtől (ELN), hogy bocsátsák szabadon az idős Luís Manuel Díazt. Mint arról beszámoltunk, a 26 éves futballista szüleit szállító autót október végén fényes nappal szorították le motorosok az útról, majd mindkettejüket elrabolták. Édesanyját nem sokkal később elengedték, édesapja azonban azóta is fogságban van.
A Liverpool-sztár Luis Díaz a családi dráma miatt két mérkőzést kihagyott, azonban vasárnap pályára lépett csereként a Luton ellen, és az utolsó percben az ő góljával egyenlítettek. A kolumbiai támadó a gólörömét most azzal fejezte ki, hogy felhúzta a mezét, amely alatt „Szabadságot apának” feliratú pólót viselt.
Az elmúlt napokban többek között Szoboszlai Dominik is kiállt a terroristák támadása miatt nehéz napokat átélő csapattársa mellett.
Díaz egy közleményt is megjelentetett, amelyben azt kéri az ELN-től, hogy engedjék szabadon apját.
„Egyre nő az aggodalmunk, minden egyes másodperccel és perccel; anyámmal és testvéreimmel együtt kétségbe vagyunk esve, szenvedünk, nincsenek szavak, amelyekkel leírhatnánk, mit érzünk. Ennek a rettenetnek csak akkor lesz vége, ha apa hazatérhet.” – írta a futballista.
Az ELN képviselője nyilatkozatot adott ki, melyben azt állította, hogy Díaz apjának kiszabadulása küszöbön áll. A videó üzenetben Juan Carlos Cuellar azt mondta, hogy Luis Manuelt „a lehető leghamarabb” szabadon engedik, ez azonban eddig nem történt meg.
Az emberrablás kapcsán Luis Díaz a kolumbiai kormány és nemzetközi szervezetek segítségét kérte. Kérdés, hogy ebben partner-e például Gustavo Pedro kolumbiai elnök, aki augusztusban tűzszünetet kötött az ELN terrorvezéreivel, és a Hamász október 7-én végrehajtott brutális támadása után a túszok szabadon engedése helyett Izrael megbüntetését követelte, és kijelentette, hogy a zsidó állam „náci stílusú bűncselekményeket” hajt végre a Hamász által uralt Gázai-övezetben.
A Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) Kolumbia legrégebbi és egyik legerősebb felkelőcsoportja, közel 60 éve, 1964-ben alapították. A szélsőbaloldali terrorcsoport állam az államban, miután ellenőrzi a kábítószer-kereskedelemmel összefüggő területeket, amelyekből hatalmas bevételekre tesz szert. A drogpiac felosztásáért véres háborúkat vívtak más kolumbiai felkelőcsoportokkal, köztük a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők – Népi Hadsereg (FARC-EP) nevű terrorszervezettel is.
Mintegy 2500 fegyveressel rendelkeznek, akik rendszeresen hajtanak végre támadásokat, merényleteket, zsarolási műveleteket és túszejtéseket.
A csoport főként a kolumbiai kormányt, a katonai erőket és a kritikus infrastruktúrát támadja, de civileket is célba vesz. Az ELN nagy mennyiségű kézifegyverrel, gépfegyverrel, aknákkal és robbanószerekkeI rendelkezik.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma 1997 októberében az ELN-t külföldi terrorista szervezetnek minősítette.