Nagyvilág

Halálos veszélyt rejt a kedvenc multivitaminja, a rákos sejteket táplálja bennünk

Morvay Péter
Hirdetés

Megdöbbentő eredményre jutott egy új brit kutatás: a feleslegesen szedett multivitaminok 30 százalékkal növelhetik a rák kockázatát. A megoldás a multivitaminok gyógyszerré történő átminősítése és a mellékhatások tudatosítása lenne. 

Hirdetés

Dr. Mohammad Khan, a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) onkológusa a studyfinds.org oldalon megjelent tanulmányban azt állítja, hogy a táplálékkiegészítők „hatalmas dózisokban bombázzák a szervezetet teljesen felesleges tápanyagokkal”, amelyek

lehetővé tehetik a rákos sejtek növekedését és szaporodását. 

Az élelmiszerekben található természetes vitaminok ugyanakkor nem jelentenek veszélyt, mivel lassan szívódnak fel, és a szervezet csak annyit vesz fel belőlük, amennyire szüksége van, mielőtt a többit kiüríti.

Ezzel szemben a szintetikus tabletták telítik a véráramot a tápanyagok ajánlott napi adagjának akár kétszeresével is, így a szervezetben megbúvó ráksejtek „szupertáplálékává” válnak, így növelhetik számos daganatos megbetegedés, például a prosztatarák, a bélrák és a mellrák kialakulásának kockázatát is, hasonlóan például a túl sok ülve töltött időhöz.

A veszély olyan jelentős lehet, hogy a brit fogyasztóvédelmi szervezet jogszabály-módosítást követel, miszerint a multivitaminok gyártóit kötelezzék arra, hogy 

a csomagolásukon a dohánytermékekhez hasonlóan figyelmeztető feliratokat helyezzenek el. 

„Ezek a mikroszkopikus szerves vegyületek nem ürülnek ki és akadályozzák azt, hogy az immunrendszer elpusztítsa a több száz rákos sejtet, amelyek naponta keletkeznek a terünkben.

Normális esetben a szervezetünk képes arra, hogy hatékonyan elpusztítsa ezeket a rákos sejteket, de ezt akadályozza, ha jól tápláltak, és képesek gyorsan szaporodni” – magyarázza a brit orvos.

„Képzeljük el, hogy több száz ilyen kiéhezett kis Pac-Men rohangál körbe-körbe bennünk, és mindent felfal, majd idővel exponenciálisan szaporodik a számuk, amíg képesek teljesen felülkerekedni a szervezetünk rákellenes védekezésén, például az immunrendszeren.”

A szakember szerint ezért 

a megoldás a multivitaminok gyógyszerré történő átminősítése és a mellékhatások tudatosítása lenne. 

A probléma rengeteg embert érint, mert a legtöbb embernek – gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt – nincs szüksége további vitaminokra az étrendjében, ennek ellenére a brit állami orvosi szolgálat szerint 10 felnőttből közel hatan szednek naponta valamilyen étrend-kiegészítőt, amelyek hatalmas bevételt jelentenek a gyógyszergyártó és az őket támogató marketingcégeknek. 

Tanulmányok már régóta bizonyítják, hogy a változatos, kiegyensúlyozott étrend biztosítja az összes vitamint, amire az átlagembernek szüksége van. A kutatók szerint azonban egyre több meggyőző kutatás mutatja ki azt, hogy közvetlen kapcsolat van a szintetikus vitaminok fogyasztása és a tüdőrák, a prosztatarák, a bélrák és a mellrák megnövekedett aránya között.

A kockázat állítólag minden felnőtt esetében azonos, függetlenül attól, hogy egyébként egészséges életmódot folytatnak-e. A rákos sejtek a normális egészséges sejtekhez képest akár tízszer nagyobb kapacitással rendelkeznek a szervezetben lebegő tápanyagok – köztük a vitaminok – felszívására.

A  vitaminok – a normál sejtekhez hasonlóan – elengedhetetlenek a rákos sejtek túléléséhez és a szaporodásukhoz. A természetes élelmiszerekből, például gyümölcsökből és zöldségekből nyert természetes vitaminok nem jelentenek ugyanilyen veszélyt, mivel az emésztési folyamat során viszonylag kis mennyiség kerül a szervezetbe – állítja a brit orvos.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek