Beszámoltunk róla ma reggel, hogy felgyorsíthatja a svéd NATO-csatlakozás ügyét, hogy a török elnök, Recep Tayyip Erdogan hétfőn benyújtotta a parlamentbe a Svédország NATO-tagságának ratifikálásáról szóló törvénytervezetet, ezzel a magyar kormány is lépéskényszerbe került, ha nem akarja, hogy a magyar parlament utolsóként ratifikálja az egyezményt.
Ulf Kristersson üdvözölte tegnap Recep Tayyip Erdogan lépését. „Most a parlamentre vár, hogy döntsön a kérdésben”. „Várjuk, hogy NATO-tagok legyünk” – írta a svéd miniszterelnök az X-en.
Csütörtökön EU-csúcs lesz, Brüsszelben elvileg kétoldalú megbeszélés is lehet Orbán Viktor és Kristersson svéd kormányfő között.
Ezt válaszolta az Országgyűlés Sajtóirodája
“A Svédország NATO csatlakozásáról szóló ratifikáció nem szerepel az Országgyűlés soron következő plenáris ülésének napirendi javaslatában.
A további ülések napirendi javaslatáról a Házbizottság hivatott dönteni, konszenzus hiányában pedig az Országgyűlés elnöke” – ezt válaszolta az Országgyűlés Sajtóirodája az atv.hu-nak, miután megkérdeztük, hogy MSZP kezdeményezésére Kövér László házelnök összehívja-e mára a rendkívüli házbizottsági ülést a svéd NATO-csatlakozás zárószavazásának a napirendre vétele miatt, és mikor kerülhet a parlament napirendjére a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló egyezmény ratifikálása.
“Nem biztos, hogy nekünk ezt meg kell szavazni” – nyilatkozta korábban Kövér László a svéd ratifikálásról.
A házelnök előtte már a Mandinernek adott interjúban is kétségbe vonta, hogy erősíti-e Európa biztonságát, ha a finnek után a svédek is csatlakoznak a NATO-hoz. A kérdésre Kövér válasza erre az volt, hogy nem.
Orbán Viktor is megszólalt a svéd oktatófilmről. A parlament első őszi ülésnapján a miniszterelnök a Svédország NATO-csatlakozásáról az ellenzéki felvetésekre reagálva a viszontválaszában közölte:
“Egyetlen sürgető körülményt sem lát a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjára”. “Svédország biztonságát semmi sem fenyegeti. A svéd-magyar stratégiai kapcsolatoknak pedig egyetlen eleme sincs, ami sérülne, ha Magyarország kikövetel magának a tiszteletet Svédországtól, és csak utána támogató döntést hozni Svédország NATO-csatlakozásról”.
A miniszterelnök meg is indokolta ezt az álláspontot, azzal, hogy “a film dolga Svédországban nem izgat minket önmagában, ez művészet, számunkra ez közömbös”. Az azonban már érint bennünket, hogy mit tanítanak a svéd gyerekeknek az állami iskolákban Magyarországról. “Na, az már érdekel bennünket, mert ez már az állami politika kérdése” – jelentette ki Orbán Viktor mondván: ezt a problémát a svéd állami politika már a nemzetközi politika rangjára emeli a kisfilmmel. “És ezt mi nem fogjuk elfogadni” – tette hozzá a miniszterelnök szeptember végén a parlamentben.
Most a török elnök lépése miatt felgyorsulhatnak ugyanakkor az események, ha nem szeretnénk utolsók lenni a ratifikálással.