Nagyvilág

Feszülten figyeli a világ, mikor támad Izrael – több oka van, amiért kérdéses az időpont

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
irániNigériaTel-Avivsí
Hirdetés
Hirdetés

A hadseregek általában nem jelentik be a katonai műveletek megkezdésének időpontját - Izrael sem fogja.

Hirdetés

Korábban az atv.hu is beszámolt arról, hogy az izraeli hadvezetés – miután a Hamász terrortervezet megtámadta az országot – eredetileg hétvégén tervezte volna megindítani az offenzíváját a Gázai övezet ellen, de ezt a rossz időre való tekintettel el kellett halasztani.

Az izraeli hadsereg már napokkal ezelőtt felszólította a Gázai övezet lakóit, hogy 24 órán belül hagyják el otthonaikat, ám később ezt meghosszabbították, több időt hagyva a civileknek. A Híradónknak nyilatkozó szakértő szerint Izrael jelenleg közel fél millió embert tart fegyverben, a támadásra a zsidó állam múlt hétfő óta készen áll. Ugyanakkor ez, mint mondta, elképesztő véráldozatokkal járhat mind a két oldalara nézve. A legfrissebb hírek szerint mintegy félmillió izraeli és hétszázezer gázai hagyta el otthonát a háború miatt.

Egyelőre nem tudni, Izrael mikor indíthatja meg a támadást, bár az ország világossá tette, hogy mozgósította erőit – a tüzérség és a páncélosok a helyükre vonultak a gázai határ mentén, és más határszakaszokon is. Azonban ha egy mozgósított hadsereget túl sokáig várakoztatnak, az hatással lehet a felkészültségükre és a moráljukra – írja a BBC.

Tudni kell, hogy a térségben heves esőzések voltak, és az időjárás nagyon is számít a háborúban. Az intenzív diplomáciai jelenlét, beleértve Joe Biden amerikai elnök érkezését is, késleltetheti a támadás megindítását, ráadásul ott van még a külföldi túszok kényes kérdése is.

A BBC szerint amint ez a háború kiéleződik, Izrael legközelebbi szövetségesei biztosak akarnak lenni abban, hogy mindent megtettek a civilek védelme érdekében, és meg akarják akadályozni, hogy a konfliktus sokkal szélesebb körű tűzharcba torkolljon.

IDF: Gáza jövőbeli státusza vita tárgyát képezi

A Gázai övezetnek az Izrael által tervezett támadás utáni státusza „globális kérdés” lesz, amely nemzetközi megvitatásra kerül – mondta egy izraeli katonai szóvivő kedden a Reuters szerint.

„Mindenféle végkimenetelt számba vettünk” – mondta Daniel Hagari tengernagy újságíróknak egy sajtótájékoztatón, arra a kérdésre válaszolva, hogy Izrael teljes egészében megszállja-e a területet. „A kabinet azt is megvitatja, hogy ez hogyan nézhet ki… ez egy globális kérdés is, hogy milyen lesz a helyzet ebben a régióban”.

Palesztin diplomata: az eszkaláció kockázata „kilenc a tízből”

Az Egyesült Királyságban tartózkodó vezető palesztin diplomata fenyegető üzenetet küldött, amikor beszámolt a Gázai övezetben és Ciszjordániában megölt 2850 palesztin áldozatról.

Husam Zomlot, az Egyesült Királyságban működő palesztin misszió vezetője sajtótájékoztatóján „azonnali tűzszünetre” és egy humanitárius folyosó létrehozására szólított fel.

Milyen nagy a konfliktus eszkalálódásának kockázata a Közel-Keleten? „Tízből kilenc” – fogalmazott.

Még mindig keresik az eltűnteket

Közben önkéntesek még mindig a véres mészárlásba torkollt zenei fesztivál helyszínét járják, hogy holttestek után kutassanak.

„Több mint 1400 eltűnt emberünk van, és eddig csak 1000 holttestet találtunk” – mondta a BBC-nek az egyik önkéntes. Köztük lehetnek olyanok is, akiknek sikerült ugyan elrejtőzniük a terroristák elől, de aztán nem tudtak elmenekülni, és életüket vesztették.

Szervezetük, a 360 Nemzeti Mentőegység gondoskodik arról is, hogy a holttesteket, illetve a testrészeket a zsidó vallási törvényeknek megfelelően gyűjtsék össze, amely ragaszkodik ahhoz, hogy az összes maradványt, beleértve az áldozat vérét is, együtt temessék el.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek