Nagyvilág

„Iránnak érdeke fűződött ehhez az akcióhoz? Igen” – részt vesz-e Izrael főellensége a háborúban?

Szabó Bianka
Hirdetés

A Hamász Gázai övezet körüli izraeli közösségek ellen intézett halálos támadása nyomán felmerült a kérdés, hogy vajon ehhez köze lehet-e Iránnak.

Hirdetés

A Wall Street Journal beszámolója a Hamász és a libanoni Hezbollah gerillamozgalom meg nem nevezett tagjait idézi, akik szerint Irán egy héttel ezelőtt adott zöld utat a támadáshoz. Egy magas rangú washingtoni védelmi tisztviselő azonban később azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak „jelenleg nincs olyan információja”, amely alátámasztaná az iráni szerepvállalásra vonatkozó konkrét állításokat – írja a BBC. Ettől függetlenül még mindig sokakat foglalkoztat, hogy mi az igazság. 

Ha kiderülne, hogy Irán állt a támadások mögött, az regionális konfrontációvá szélesíthetné a konfliktust.

„Az iráni szerepvállaláshoz kapcsolódó vádak… politikai okokon alapulnak” – közölte az iráni külügyminisztérium. „Irán nem avatkozott be más országok döntéshozatalába” – tette hozzá egy szóvivő. Az USA azt állítja, „még nem látott” bizonyítékot arra, hogy Irán állt a támadások mögött. Antony Blinken külügyminiszter azonban megjegyezte, hogy „minden bizonnyal van némi kapcsolat”.

Teherán hosszú évek óta a Hamász egyik fő támogatója, pénzügyi támogatást és hatalmas mennyiségű fegyvert, köztük rakétákat biztosít a szervezetnek. Izrael évek óta próbálja megzavarni az Irán által a Gázai övezetbe vezető ellátási útvonalakat, amelyek Szudánt, Jement, a Vörös-tengeren közlekedő hajókat és a Sínai-félsziget területén működő beduin csempészeket érintik. Izrael egyik legkíméletlenebb ellenségeként Iránnak egyértelműen érdeke, hogy a zsidó állam szenvedjen – fogalmaz a BBC.

„Azt mondanám, hogy nem túlzás feltételezni, hogy Iránnak köze van a történésekhez” – mondta a BBC-nek Haim Tomer, az izraeli külföldi hírszerző ügynökség, a Moszad egykori magas rangú tisztje. „Ez Irán válasza azokra a hírekre, amelyek szerint Izrael és Szaúd-Arábia között békeszerződés fog létrejönni” – tette hozzá.

Tomer ugyan „kissé nehézkesnek” találja azt a felvetést, hogy Irán valóban megrendelte a szombati támadást. Szerinte az viszont igaz, hogy Irán az első számú felszerelésszállítója a Hamásznak, és hogy Szíriában, sőt, állítólag Iránban is kiképezték a szervezet tagjait. Mint mondta, Izrael az elmúlt hónapokban figyelte a Hamász tisztségviselőinek mozgását.

„Láttunk olyan embereket, mint Saleh al-Arouri (a szervezet katonai szárnyának vezetője) és más Hamász-vezetők, akik oda-vissza repültek Libanon és Irán között, és találkozókon vettek részt, többek között magával Khameneivel, aki Irán legfőbb vezetője” – mondta Tomer, hozzátéve: ez önmagában nem elég bizonyíték a támadás időzítésének magyarázatára.

„Irán fenntart és támogat minden logisztikai és katonai szempontot, de úgy gondolom, hogy a döntés legalább 75%-ban a Hamász vezetésének független döntése volt” – vélekedett.

Raz Zimmt, a Tel Aviv-i Egyetem Irán-szakértője egyetért ezzel. „Ez egy palesztin történet” – posztolta ma a közösségi médiában.

A Wall Street Journal szerint Irán zöld utat adott a támadásnak egy múlt hétfői bejrúti találkozón. Meg nem nevezett Hamász- és Hezbollah-források azt mondták a lapnak, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárda tisztjei augusztus óta együtt dolgoztak a Hamásszal a szombati légi, szárazföldi és tengeri művelet összeállításán.

A Gázai övezetet körülvevő izraeli biztonsági kerítés Hamász-támadásáról készült videók a szervezet korábbi, többnyire durva kísérleteinél jóval kifinomultabb módszerekre utalnak. A rakéták, drónok, járművek és motoros sárkányrepülők egyidejű használata arra enged következtetni, hogy a művelet tervezői tanulmányozták a hibrid hadviselés más közelmúltbeli példáit, talán Ukrajnát is beleértve. Raz szerint azonban a támadásról szóló döntést „a Hamász hozta meg, a palesztin valóságból fakadó saját érdekei alapján”.

„A Hamász iráni segítséget használt fel? Határozottan igen. Iránnak érdeke fűződött ehhez az akcióhoz? Igen. Szüksége van-e a Hamásznak iráni engedélyre a működéséhez? Nem” – vezette le a szakértő.

Az izraeli tisztviselők most arra fókuszálnak, hogy kitalálják, mi lesz a következő lépés, és hogy Irán részvétele nyíltabbá válhat-e. Irán libanoni szövetségese, a Hezbollah már két kisebb támadást indított az Izrael által megszállt Golán-fennsíkon. Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy helikoptereket vetettek be libanoni célpontok ellen.

„A Hamász-művelet sok mindent megváltoztat a Közel-Keleten, amely arra sarkallhatja Iránt, hogy a folyamatos támogatás és koordináció fázisából áttérjen a közvetlenebb részvételre, különösen, ha az izraeli válasz komoly kihívást jelent a Hamász számára” – fogalmazott Raz.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek