Évtizedeken át húzódott a huzavona, hogy mi legyen az épülettel, ahol a náci diktátor született. A hatóságok attól tartottak, hogy a ház
neonácik zarándokhelyévé válik.
A sárga színű emeletes téglaházat az osztrák kormány 2017-ben kisajátította, miután évtizedekig tartó vita zajlott az épület tulajdonjogáról.
A kormány a második világháború után évtizedekig bérelte a házat a régi tulajdonostól. A közelmúltban egy fogyatékkal élőket támogató szervezet használta, egészen 2011-ig, amikor a tulajdonos nem vállalta a felújításokat az ingatlanon, így az elhagyatottá vált.
Adolf Hitler 1889-ben született az osztrák-német határához közeli Braunau am Innben. Később azonban teljesen németnek vallotta magát, és igyekezett családi múltjától minél inkább elszakadni.
Az állami kisajátítást követően felmerült, hogy az épület lebontják, míg mások szerint emlékhelyet vagy kiállítóteret kell itt kialakítani. Végül 2019-ben a bécsi belügyminisztérium bejelentette, hogy bűnüldözési központot alakítanak ki a helyszínen, amelyben
egy emberi jogi képzési központ is helyet kap a rendőrök számára.
Az akkori osztrák belügyminiszter, Wolfgang Peschorn azt mondta, hogy a döntésnek „egyértelmű jelzést kell küldenie arról, hogy ez az épület soha lesz náci emlékhely”.
A munkálatok ezen a héten meg is kezdődtek, és a rendőrség várhatóan 2026-ban költözik az épületbe. A koronavírus-járvány késleltette az átalakítást, amely a becslések szerint mintegy 20 millió dollárba kerül.
Az ingatlan előtt található emlékkő várhatóan megmarad, amelyen ez a felirat olvasható: „A szabadságért, a demokráciáért és a szabadságért. Soha többé fasizmus. Milliónyi halott figyelmeztett erre”.
https://twitter.com/dw_politics/status/1707792647446843885
Nem elégedett azonban a megoldással Günter Schwaiger filmrendező, aki dokumentumfilmet készített Hitler szülőházáról. A filmes a Deutsche Welle-nek azt mondta, hogy „a rendőrőrssé való átalakítás teljesen rossz jelzés”, ami „az áldozatok arculcsapását” jelenti.