Nagyvilág

Videó: elképesztő teknősmentő-akció Dubajban

berecz peter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gázaiirániNigériaTel-Aviv
Hirdetés
Hirdetés

Kutatók úgy számolnak, hogy az elmúlt harminc évben több mint egymillió tengeri teknőst öltek meg világszerte. Egyes helyeken ezeket a csodálatos állatokat élelmiszerként kezelik, míg más országokban dísztárgyak gyártásához használják fel őket. Az ATV stábja meglátogatott egy dubaji teknősrezervátumot, ahol minden egyes nap sérült teknősök életének megmentésén dolgoznak.

Hirdetés

A dubaji Burj Al Arab szállodáról a legtöbbeknek elsőre a fényűző luxus jut eszébe, de azt sokan nem tudják, hogy a szállodaközpont egy fontos missziónak is helyt ad, mégpedig a karvalyteknős fajtamentésnek. Az Arab-öbölben hemzsegnek a karvalyteknősök, ugyanis a víz hőmérséklete meglehetősen meleg. A téli időszakban sok példány a partra sodródik, de az is sokszor előfordul, hogy hajók vagy a tengerben található műanyagok tesznek kárt a teknősökben. Ezért hozták létre 2004-ben Dubajban azt a rehabilitációs projektet, ahová rendszerint a lakosság bejelentései alapján érkeznek a sérült teknősök. Az ingyenesen hívható telefonszámot gyakran tárcsázzák, de a szálloda munkatársai is igyekeznek minél többször járőrözni a partszakaszon.

„Az én munkám elég változatos, mert az évszaktól függ. Márciustól júniusig a karvalyteknősök a partra jönnek, hogy fészket rakjanak és lerakják tojásaikat. Ez egy különösen veszélyeztetett faj. A legfőbb probléma, hogy a téli hónapokban – amikor a víz nagyon hideg -, a frissen kikelt teknősök küszködnek a hőmérsékletingadozással és ezért sajnos sokszor a partra sodródnak”- mondta Emily Armstrong, a rehabilitációs projekt menedzsere az ATV stábjának. A sérült teknősöket először az orvosi csapat vizsgálja meg, akik azonnal megkezdik a gyógyszeres kezelést és amennyiben szükséges, operálnak is. A program különlegessége, hogy a gyógyuló példányok nem akváriumban lábadoznak, hanem a szállodaközpont kertjében található lagúnában, így a természetes élőhelyükön regenerálódnak. Barbara Lang-Lenton, a program vezetője arra figyelmeztet, hogy a teknősökre a legnagyobb veszélyt a halászok, másrészt a műanyag hulladékok jelentik.

„Sok példánynak vagy a feje vagy az uszonya belegabalyodik a halászhajók hálójába, aminek hatására nem tudnak visszajönni a víz felszínére lélegezni és így megfulladnak. Hozzánk is rendszeresen érkeznek ilyen teknősök, olyan is van, hogy elveszítik egy uszonyukat. Sok teknős lenyeli a vízben lévő szemetet, ami megtámadja az emésztőrendszerüket. Leáll az emésztésük, majd éhen pusztulnak. Nagyon csúnyán megfertőződnek a beleik, aztán ebben halnak meg.”

A dubaji program több kiemelkedő sikertörténetet is a magáénak tudhat. A leghíresebb Dibba teknős története. A gyógyult példányokat jeladókkal látják el, így pontosan látni merre úszkálnak éppen a világban. Dibbát 2008 februárjában engedték szabadon és 8600 kilométert tett meg, egészen Thaiföldig jutott. Ez volt az első alkalom, hogy egy gyógyult teknős a Közel-Keletről ilyen messzire vándorolt. A misszió célja, hogy megőrizzék ezt a különlegesen védett fajt a jövő nemzedékének.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek