Amikor Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a múlt héten leült, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott nagy jelentőségű találkozója részeként aláírja a vendégkönyvet egy űrközpontban, egy fiatal nő lazán áthajolt a vállán, hogy elolvassa az üzenetet.
A világ vezetői körül csoportosuló, többnyire férfi tisztviselők közül a nő azonnal kitűnt. A nő nem más volt, mint Kim Jo Dzsong – az észak-koreai vezető húga és az ország egyik legfontosabb politikai tanácsadója. Amióta 2018-ban a nemzetközi reflektorfénybe lépett a dél-koreai Pjongcsangban megrendezett téli olimpián tett történelmi jelentőségű látogatásával – a koreai háború vége óta ő volt családjának első tagja, aki betette a lábát Délre -, a rezsim egyik legfontosabb szócsövévé vált.
Kim Jo Dzsong éles nyelvéről is híres, ahogy Sung-Joon Lee, a Woodrow Wilson International Center for Scholars munkatársa írja „A testvér” című új könyvében, a diktátor húga a nemzet „legfőbb cenzora, szóvivője, annak gúnyolódó és fenyegető, rosszindulatú úttörője”.
„Édes hercegnőből” második számú kormányzó
A CNN Opinion interjút készített Sung-Joon Lee-vel Kim Jo Dzsong figyelemre méltó felemelkedéséről Észak-Korea erősen patriarchális társadalmában, és arról, hogy a kemény szavakon túl valójában mekkora hatalommal rendelkezik.
„Kim Jo Dzsong az első kiemelkedő és erős női személyiség, aki a Kim család által 75 éve uralt Észak-Korea brutális, férfiak uralta politikai életében felbukkan” – fogalmazott a szakértő, hozzátéve: Kim Jo 2020 óta a dinasztia második számú uralkodójaként kormányoz, de facto a bátyja, Kim Dzsong Un után a második helyen.
Kim Dzsong Un húga fiatal, fotogén, okos és meglehetősen fanyar stílusú, és hajlamos arra, hogy nukleáris csapásokkal fenyegetőzzön Dél-Korea ellen.
A nő Kim Dzsong Il hét gyermeke közül a legfiatalabb, ezért születésétől fogva imádták. Állítólag mind édesanyja, mind édesapja „édes hercegnőnek” nevezte őt. Az apa pedig minden családi étkezésnél maga mellé ültette a lányt a család egy korábbi szakácsa szerint.
Gyermekkorában négy évig, körülbelül 9 és 13 éves kora között két bátyjával (Kim Dzsong Un és Kim Dzsong Csol) élt Svájcban, és ez idő alatt szoros kötelék alakult ki köztük Dzsong Unnal, a későbbi vezetővel.
Az észak-koreai videofelvételeken a Kim testvérek gyakran mosolyognak egymásra, mintha ezzel is megerősítenék a köteléküket. Még a bátyja hivatalos rendezvényein is önfeledten, felszabadultan intézi a dolgokat, miközben az összes többi magas rangú tisztviselő merev vigyázzban áll a testvére előtt. Világos, hogy egyedülálló pozíciót tölt be a hierarchiában – mondja Sung-Joon Lee.
Kemény, olykor mocskos szájú
2018 februárjában Kim Jo Dzsong a béke üzenetével érkezett a dél-koreai téli olimpiára. A szakértő szerint a nemzetközi vezetők előtti debütálásával elbűvölte Dél-Korea nagy részét, ám karaktere azóta metamorfózison ment keresztül; drámai módon változott át a pjongcsangi gőgös, de cseppet sem udvariatlan hercegnőből a dinasztiáját képviselő brutális, középkori stílusú, az abszolút monarchia olykor mocskos szájú vezetőjévé.
Nevetségessé tette a szöuli elnöki hivatalt (többször hasonlította kommunikációjukat „rémült kutyaugatáshoz”, őket pedig „idiótákhoz”, akik papagájként ismételgetik, amit az Egyesült Államok mond), Joe Bident pedig „szenilisnek” nevezte. Ezek az ellentétek és az a szinte abszolút hatalom, amelyet látszólag gyakorol, lenyűgöző kortárs politikai figurává teszik őt.
Az első siker
2020 júniusában írásbeli nyilatkozatot adott ki, amelyben felszólította Dél-Koreát, hogy fogadjon el egy új törvényt, amely kriminalizálja a röplapok, pénz, gyógyszerek, fogkrém stb. határon át Északra történő küldését. (A disszidensek és más emberi jogi aktivisták évtizedek óta küldik a termékeket északra, általában léggömbökön keresztül). Órákkal Kim Jo utasítása után Dél közölte, hogy eleget tesz az utasításnak. Az új törvényt decemberben fogadták el, a déli civil csoportok és a nemzetközi szervek, köztük az ENSZ egyre erősödő kritikája közepette.
Lord David Alton, a brit parlament egyik vezető képviselője „szájkosár-törvénynek” nevezte a déliek új jogszabályát. Az akkori dél-koreai kormány, amely minősített többséget élvezett a parlamentben, mégis továbblépett. Ez volt az első sikeres eset, amikor Észak kiterjesztette fojtogató cenzúráját a határon túlra – és ez volt az első olyan bravúr, amelyet még Kim Jo Dzsong nagyapja, apja vagy testvére sem tudott véghezvinni.
2020 júniusában azzal is fenyegetőzött, hogy felrobbantja a Korea-közi határtól északra található észak-déli közös összekötő irodát, amely teljes egészében dél-koreai pénzből épült. Napokkal később aztán az épületet lerombolták – idézte fel a szakértő.
Még nem tudni, mi vár rá
A „szokásjog” szerint a hatalomnak Kim Dzsong Un valamelyik gyermekére kellene szállnia a testvére helyett. Kim Jo Dzsong azonban a legfelsőbb vezető magabiztos testvéreként ebben is újdonságnak számít. Arra a kérdésre, hogy átveszi-e valaha a legfelsőbb vezetést, Sung-Joon Lee szerint nem lehet egyértelmű választ adni.