Egy vizsgálat során Tom Hird tengerbiológus megfigyelt egy pörölycápát és egy homokcápát, amelyek szokatlan módon viselkedtek. Tracy Fanarával, a Floridai Egyetem környezettudósával közösen megvizsgálták őket, arra voltak kíváncsiak, az állatok elfogyasztják-e kokaint. Első tesztként kokainpakkokra emlékeztető csomagokat dobtak a vízbe, a cápák pedig közvetlenül a csomagok felé úsztak, és bele is haraptak azokba.
A biológusok a második tesztnél nem drogot, hanem tömény halport használtak, ami hatásában a legközelebb áll a kokainhoz, de még etikus a használata. A halportól a cápák valósággal megvadultak. Azt is megfigyelték, hogy a cápák bármilyen, repülőről kidobott csomagra rávetik magukat, így arra jutottak, kétségtelen, hogy a kokaint is elfogyasztják – írja a life.hu.
Hird elmondta, a kutatásnak még nincs vége, ugyanis nem tudni biztosan, hogyan hat a kokain a cápákra. Ráadásul az állatokra nem csak a kokain, hanem más, vízbe kerülő drogok, gyógyszermaradványok és hormonkészítmények is hatással lehetnek.