Nagyvilág

Helytartó vagy kulturális misszió: milyen szerep vár a Wagnerre Prigozsin halála után?

ATV.hu
Hirdetés

A zsoldoscsoport, és azon keresztül Oroszország befolyása a Közép-afrikai Köztársaságban már szinte mindenhol látható, a fővárosban található Orosz Ház pedig úgy tűnik, mindennek a központja. A Wagner zsoldosai ott vannak az utcákon, Putyin pedig állítólag azt közölte az elnökkel, hogy minden rendben lesz.

Hirdetés

Az egykori Wagner-vezér, Jevgenyij Prigozsin múlt hónapban a Közép-afrikai Köztársaságba tett utolsó útja alkalmával ellátogatott a fővárosi orosz nagykövetséghez közeli kulturális központba, a La Maison Russe-ba, azaz Orosz Házba, ahol szelfit készített hadnagyaival és helyiekkel is. Mindez ékes példája annak, hogy a zsoldoscsoport az orosz állam „helytartójává” vált az országban, és most ez nagy kihívást jelent Vlagyimir Putyin számára, aki igyekszik minél hamarabb visszaszerezni az irányítást – írja a CNN.

Prigozsin júniusi puccskísérlete, majd két hónappal későbbi halála óta Oroszország számára nagy a tét: a cél, hogy az afrikai kontinensen központosítsa hatalmát, amely harcosok ezreit és számos üzletágat magában foglal. Miközben a Kreml megpróbálja felkarolni Wagner szerteágazó kereskedelmi hálózatát, továbbra sem világos, hogy mit hoz a jövő a csoport számára. Azt azonban sejteni lehet, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban Oroszország megszilárdítja Wagner tevékenységét, miközben továbbra is gyakorolja befolyását.

Oroszország befolyása a területen már szinte mindenhol látható. Az út menti bárokban a helyiek a Wagnerhez köthető cég által gyártott Africa Ti L’Or sört és Wa-Na-Wa vodkát kortyolgatnak. Eközben oroszok által adományozott vadászgépek húznak el a fejük felett különböző bevetések és gyakorlatok során. A kulturális központnál az orosz zászlót lengeti a szél, kint az udvaron körhinta, tetején igazi oroszos hagymakupolával.

„A Maison Russe a Wagner összes tevékenységének irányítóközpontja a Közép-afrikai Köztársaságban” – mondta a CNN-nek Nathalia Dukhan, a The Sentry, a Wagnert országszerte megfigyelő amerikai nonprofit szervezet vezető nyomozója.

A The Sentry szerint a központ sokféle tevékenységnek ad otthont, amelyek a Wagner üzleti törekvéseihez kapcsolódnak – a csoport az épületet arany- és gyémántértékesítésére, valamint VIP-személyek szórakoztatására használja. Olyan eseményeket szervez, amelyek célja „az orosz kultúra terjesztése, és a nemzetközi kapcsolatok Moszkva-baráttá tétele” – mondta Dukhan.

A Wagner-csoport zsoldosai legalább 2018 óta tevékenykednek a Közép-afrikai Köztársaságban, részben Faustin-Archange Touadera elnök védelmében, részben pedig a hadsereg újoncainak kiképzésében. A Wagner-csapatok a lázadók ellen harcoltak az ország több mint egy évtizede tartó polgári konfliktusában, miközben kiterjesztették Oroszország befolyását az ásványokban gazdag országban. A Wagnernek sikerült megszereznie egy sor bányászati koncessziót főként gyémánt- és aranykutatásra, és jelentős szerepet játszik a faiparban is.

Az All Eyes on Wagner, a csoportot nyomon követő nyílt kezdeményezés szerint az Orosz Ház Banguiban bejegyzett üzletként működik, de nincs kapcsolatban a Rosszotrudnyicsesztvo ügynökséggel, amely a kulturális intézeteket világszerte koordináló orosz állami ügynökség.

Az Európai Tanács szerint a központot sokáig Dmitrij Sziti, Prigozsin egykori helyettese vezette. De Szitit, akit az Európai Unió és az Egyesült Államok súlyos emberi jogi visszaélések miatt szankcionált, és túlélt egy merényletet 2022 decemberében, valószínűleg leváltották. A helyi média a közelmúltban arról számolt be, hogy új igazgató vette át az Orosz Ház irányítását, és Nafisaként emlegették. Prigozsin utolsó fényképein ő is látható volt, de nincs bizonyíték arra, hogy április előtt kapcsolatban állt volna Wagnerrel.

Az Orosz Házba való belépés rendkívül korlátozott. Egyetlen nyugati újságíró sem kapott még erre engedélyt, és az állítólagos új vezető többször is visszautasította a CNN kérését, hogy filmezhessenek a központban. Amikor a CNN csapata egy rejtett kamerával látogatott el a helyszínre, az említett vezető Nafisa Kirjanovaként mutatkozott be.

A közösségi médiában az Anfisa Alexandrovna Kirjanova nevet használja. A Kirjanovához kapcsolódó YouTube-csatornán kilenc hónappal ezelőtt még kozmetikumokról osztottak meg videós értékeléseket. Az interneten közzétett önéletrajzában Kirjanova azt állítja, hogy fordítóként dolgozott, és a párizsi Sorbonne-on, illetve a Moszkvai Állami Nyelvészeti Egyetemen végzett.

A CNN rejtett kamerás stábját Kirjanova gyorsan körbevezette az intézetben. A központon kívül három sátorban orosz nyelvórák zajlottak, míg egy moziteremben orosz filmeket vetítettek. Amikor a CNN a Prigozsinról készült fényképeken való feltűnéséről kérdezte, Kirjanova nehezen, de elismerte, hogy tényleg ő van a fotókon. A Wagner-vezér halálával kapcsolatban azt mondta: ennek nincs jelentősége Oroszország „kulturális missziója” szempontjából az országban.

Arra a kérdésre, hogy most ki felügyeli a központot, Kirjanova azt mondta, Sziti „felelős az egész misszió vezetéséért, és ő irányít néhány más területet is”. Sziti és Touadera elnök biztonsági tanácsadója, Vitalij Perfilev, akit az Egyesült Államok és az Európai Unió is szankcionált, és akik mindketten régi tagjai a Wagnernek, névtelen diplomáciai források szerint visszatértek Moszkvába, és úgy tudni, hogy új szerződéseket kötöttek az orosz védelmi minisztériummal. Az elmúlt hónapokban mindketten visszavonultak a nyilvánosságtól, és visszautasították a CNN többszöri interjúkérését.

A diplomáciai forrás szerint Oroszország összehangolt átszervezésbe kezd, és megpróbálja csökkenteni Wagner működési költségeit a Közép-afrikai Köztársaságban. Ez két részből áll: új szerződések aláírására kényszerítik a harcosokat, és a fontosabb központokba koncentrálják az irányítást.

Júliusban és augusztusban az Iljusin IL-76-os szállítógépek hetente váltották egymást, hogy visszavigyék a harcosokat Moszkvába, hogy ott aláírják a szerződéseket – mondta a forrás, hozzátéve, hogy becslések szerint 150-en nem tértek vissza.

A fővárosban a csapatok újraszervezésének nyilvánvaló jelei vannak. A Wagner-zsoldosok zöldre vagy homokszínűre festett, jelzés nélküli kisteherautókon közlekednek Banguiban. Kint vannak az utcán, és élelmiszerboltokban vásárolnak. A Wagner protokollja előírja, hogy mindig eltakarják az arcukat – még olyan helyzetekben is, mint például amikor a bolhapiacon nézegetik a portékákat.

Fidèle Gouandjika, Touadera elnök vezető tanácsadója szerint a sikertelen Wagner-lázadás és Prigozsin azt követő halála ellenére több ezer mérföldre északra, alig változott az Oroszországgal való kapcsolat. A CNN-nek azt mondta, Prigozsin a barátja volt.

„Az oroszok békét adtak nekünk” – mondta, majd hozzátette: „nagyon örülünk, hogy Jevgenyij Prigozsin úr rövid idő alatt kiszorította a lázadókat.” Gouandjika azt állította, hogy Putyin nemrég beszélt Touaderával, és megnyugtatta a vezetőt, hogy minden rendben lesz.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek