Svéd sajtóértesülések szerint a stockholmi kormány komolyan fontolgatja, hogy JAS 39 Gripen vadászbombázókat küldjön Ukrajnának. A lap szerint a Gripen remek választás lenne az ukránoknak, ugyanis a svédek éppen egy, a most folyó háborúhoz hasonló helyzethez fejlesztették ki ezt a harci gépet.
A Gripent eredetileg a svédek úgy tervezték, hogy a svéd autópályáról tudjon üzemelni. Ez a koncepció elég régi, Adolf Hitler idején az összes autópályát úgy építették, hogy az összes autópálya bizonyos szakaszai katonai repülőtérként is funkcionálhatnak. Ez az ukrán utak viszont nem svéd utak – erről Kaiser Ferenc beszélt az ATV Start című műsorában. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint nagy előnye a Gripennek, hogy ugyanolyan NATO-szabvány fegyverfelfüggesztő pontok vannak, tehát bármilyen NATO ejtőlőszer – például irányított bomba – használható róluk.
A szakértő elmondása szerint akinek nagyon komoly letárolt készletei vannak, az Amerikai Egyesült Államok nem igazán vesz részt ezen a szinten, valószínűleg nem akarják még jobban provokálni az oroszokat. A Gripenek hiába érkeznek meg időben, nincs elég személyzete Ukrajnának. A gépekhez kétszer-háromszor annyi pilóta lenne szükséges – folytatta Kaiser.
Oroszország józan ésszel nem valószínű, hogy megtámadja az Egyesült Államokat, de rengeteg logikus érv volt amellett is, hogy ne támadja meg Ukrajnát, mégis megtette. Az autoriter rezsimek kiszámíthatatlanok – mondta.
Putyin és Kim Dzsong un találkozója
Hivatalosan elbúcsúztatták Kim Dzsong Unt az Artyom-Primorszkij-1 vasútállomáson, az észak-koreai vezető páncélvonata elindult az orosz Tengermelléki terület déli részén lévő Haszan határállomás felé – közölte vasárnap a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz hírügynökségre az MTI.
A Nyugat szempontjából aggasztó, hogy többről lehetett szó a találkozón, mint a lőfegyvermegállapodásokról – mondta a szakértő. Észak-Koreának irgalmatlan szüksége van az orosz műtrágyára, élelmiszerre, kőolajra, földgázra – fogalmazott. Az egyik témájuk egészen biztos, hogy a lőszerkészlet volt: Észak-Koreában 23 millióan élnek, amiből 1 millió 280 ezer főre becsülik a hadsereg létszámát. Az országban 7 év a sorkatonai szolgálat. Kaiser szerint az oroszoknak szükségük van az észak-koreaiak lőszerére, nem csak a készletekre, hanem a lőszergyártó kapacitásra is, amihez az oroszok adhatják a nyersanyagokat, így Észak-Korea meg tudja gyorsítani a saját gyártását, lecserélheti a saját készleteit, részben pedig az újak közül is tud adni az oroszoknak. Észak-Koreának vannak atomtöltei, de még mindig elég megbízhatatlanok azok az interkontinentális ballisztikus rakétái, amivel el tudják érni az Egyesült Államokat, akik az észak-koreaiak fő ellenfelei – magyarázta a szakértő.
Észak-Korea és Oroszország a két legszankcionáltabb országok a világon, a Nyugat nem igazán tud már fellépni ellenük, aki tovább tudná szankcionálni Észak-Koreát az Kína – folytatta Kaiser. Észak-Korea sok fronton függött Kínától, ezt most tudja kicsit lazítani Kim Dzsong Un, ami Kínának nem tetszik, Oroszország pedig így törleszt azért cserébe, hogy Kína nyomul szovjet Közép-Ázsiában. Azt sem szabad elfelejteni Kaiser szerint, hogy bár Kína és Oroszország barátok, ez valójában nem így, komolyan rivalizálnak egymással.