Nagyvilág

Szijjártó: „Az nem lehet, hogy egy ország két lábbal tapossa a kisebbségek jogait, és erőlteti az EU-csatlakozási tárgyalást”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

„Az nem megy, hogy egy olyan országgal az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez hozzájáruljunk, amely az egyik legalapvetőbb közös európai értéket sérti meg” - erősítette meg az ATV kérdésére ezúttal is Szijjártó Péter Ukrajna EU-tagsága kapcsán, miután Munkácson egy tanévnyitón betiltották a magyar himnuszt és a magyar zászlót.   

Hirdetés

„Az nem lehet, hogy miközben egy ország két lábbal tapossa a kisebbségek jogait, aközben erőlteti  a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval” – jelentette ki ezúttal is megerősítve álláspontját Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ATV kérdésére egy mai, más témában tartott sajtótájékoztatón.

Arról már beszámoltunk, hogy Munkácson a II. Rákóczi Ferenc Középiskola tanévnyitójáról száműzték a magyar zászló és a nemzeti színek használatát is, valamint az igazgató beszéde is csak ukránul hangzott el az egyébként magyar tannyelvű iskolában. Ezt a Facebook oldalán tudatta több bejegyzésben is a gimnázium.

Nem kérünk extrát, a 2015-ben már meglévő jogokat adják vissza

A miniszter hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot ő már sokszor elmondta. “Mi nem kérünk extrát, nem kérünk vagy valami elszállt dolgot” – mondta Szijjártó Péter, nyomatékosítva: “mi azt szeretnénk, hogy azokat a jogokat a magyarok Kárpátalján visszakapják, amelyekkel a 2015-ben már rendelkeztek”. Ezeket az azóta hivatalban lévő ukrán kormányok folyamatosan csökkentették. Majd ha visszaadják, “akkor mi szíves-örömest tárgyalunk arról, hogy a csatlakozási tárgyalások kapcsán milyen álláspontot foglalunk el. De addig nagyon nehéz támogató szavazatot leadni, amíg ez a helyzet lesz, ezt mindenki tudja” – jelentette ki.

A miniszter arra, hogy Novák Katalin nyilatkozott arról a kijevi találkozójuk után, hogy Zelenszkij kész megadni a magyaroknak azokat a jogokat, amit az ukránok kapnak Magyarországon, azt válaszolta: ő kilenc éve végzi ezt a munkát, és nem tudja megszámolni a két kezén, hogy hányszor találkozott ukrán külügyminiszterekkel, “akik mindig megmondták, hogy hát, ha csak ez a probléma, azonnal intézkedünk”. “Aztán nem lett belőle semmi, csak rosszabb lett a helyzet.  Hiszem, ha látom” – fogalmazott a külügyminiszter a kérdésünkre, hozzátéve: “egyelőre nem úgy fest, mintha nagyon törekednének az ukrán hatóságok arra, hogy visszaadják a Kárpátalján a magyarok jogait, elég csak a munkácsi esetre utalni. “Az azért nem úgy tűnik, mint egy nagyon pozitív és baráti hozzáállás a magyarokhoz” – jelentette ki a miniszter.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek