Mint ismert, Oroszországban a tizenegyedikesek új tankönyvből tanulhatják a történelmet, amit Vlagyimir Putyin egyik tanácsadójának, Vlagyimir Megyinszkijnek a felügyelete alatt készítettek el. A tankönyv szerint az 1956-os magyar forradalom során valójában lázadó radikálisok, a fasiszta Magyarország volt katonái fogtak fegyvert. Gréczy Zsolt szerint Orbán hagyja megalázni a magyar forradalmat.
A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói gerjesztették. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában – tudhatják meg az orosz gyerekek a könyvből. ,,1956-ban a magyar emberek fellázadtak a kommunista diktatúrával szemben, ez világos, egyértelmű tény, nem vitakérdés” – ezt Menczer Tamás válaszolta az Origónak a helyzettel kapcsolatban. Most azonban az orosz nagykövetségtől is érkezett válasz, miután az Orosz Föderáció Magyarországi Nagykövetségét többen is megkeresték az ügyben. A válasz végül egy Facebook-posztban érkezett – írja az Index.
Már a forrás is megbízhatatlan
A nagykövetség azzal kezdte a válaszát, hogy a Meduza internetes hírportált Oroszországban már korábban „külföldi ügynöknek” minősítették, az információ forrása pedig tőlük származik. A nagykövetség szerint a Meduza „oroszellenes hamis hírek gyártására és terjesztésére szakosodott”. Úgy vélik, hogy az anyag „különösen az 1956-os magyarországi eseményeknek a kontextusból kiragadott és az orosz álláspontot szándékosan negatívan bemutató értékelését tartalmazza”.
,,A tankönyv augusztus 8-án Moszkvában tartott bemutatóján elhangzott, hogy az orosz sajtóhoz a tankönyvnek »legalább tíz különböző« tervezete jutott el. Nehéz megítélnünk, hogy a cikk megírásához melyik tervezetből indultak ki, de az általunk ismert tankönyvtervezetek egyike sem nevezi »fasisztának« az »56-os forradalmat« (ami a tankönyv végleges változatát illeti, az még nem jutott el a nagykövetségre)”
– olvasható a bejegyzésben. Mindez a nagykövetséget a „súgóposta” gyerekjátékra emlékezteti, „amikor egy szót vagy mondatot a szomszéd fülébe súgnak, és a végeredmény egyáltalán nem az, amit az elején mondtak”.
A modern Oroszország ugyanis változatlan tisztelettel viseltetik a magyar nép történelmi emlékezete iránt, és elismeri, hogy közös történelmünkben vannak összetett kérdések, amelyek közé joggal sorolják az 1956-os eseményeket is – írták. Ezért, mint állítják, „mindig is nagyon óvatosan és odafigyeléssel” közelítettek a kérdéshez. A nagykövetség azt is tagadta, hogy Oroszország elnöke „visszasírja a Szovjetuniót”.
Putyin úr szerint a Szovjetunió összeomlása »geopolitikai katasztrófa« volt, amely következtében 25 millió orosz nemzetiségű és oroszul beszélő állampolgárt fosztottak meg hazájától, akik ezáltal egyik pillanatról a másikra szülőföldjük határain kívül találták magukat – jelentette ki a nagykövetség.