Minden bizonyíték szerint az ukránok robbanthatták fel az Északi Áramlatot – írja a Der Spiegel cikkére hivatkozva a Magyar Narancs. Az akcióval csapást akartak mérni az állam működésére, ez támadás volt az állam biztonsága ellen – fogalmazta meg a jogi tényállást a német szövetségi bíróság. A vizsgálat teljesen titokban zajlik, a vizsgálócsoport tagjainak szigorúan tilos beszélnie az ügyről még más rendőrökkel is.
A német lap és a közszolgálati ZDF televízió több mint két tucat oknyomozó újságíróból állított össze csapatot, hogy kiderítse: mi történt valójában csaknem egy éve. Az ismert volt már, hogy az Andromeda nevű hajón vitték a robbanóanyagot a víz alatti gázvezetékhez, ezért ennek az útját vizsgálták alaposan. A jelek egyértelműen Ukrajna irányába mutatnak.
A hajót egy varsói utazási iroda bérelte ki, amelynek sem címe, sem telefonszáma nincs. A cég egy 54 éves nő nevén van, aki Kijevben él. A nő kijevi telefonszámát felhívták az oknyomozó újságírók, de amikor közölték, hogy a Der Spiegel és a ZDF nevében érdeklődnek, akkor lecsapták a kagylót.
Néhány nap múlva viszont felhívta őket “egy ukrán rendőrtiszt”, aki gyakorlatilag megfenyegette őket. Titkosszolgálati szervezésre utal, hogy a robbantócsapat román útlevelekkel igazolta magát, amikor felszállt a hajóra, amik jó eséllyel hamisítványok voltak. A robbanóanyagot pedig nem Warnemünde kikötőjében szállították a fedélzetre, hanem egy eldugott kis kikötőben, Wiekben.
A lengyel kormány korábban hevesen bírálta az Északi Áramlat vezetékeket. Az illetékes ügyész most közölte, hogy a lengyel határőrség igazoltatta a hajó utasait. A hajó ugyanis kikötött egy lengyel kikötőben, de az ügyész szerint „semmit sem vittek fel a fedélzetre”.
A lap szerint a német titkosszolgálat jelentette az ukrán tervet, de a német kormány úgy vélte: nincs jelentősége az ügynek. Szakértők szerint az ukránok Moszkvát akarták megfosztani jelentős jövedelemforrástól. A másik cél az lehetett, hogy Putyint végképp megfosszák attól, hogy a földgázzal zsarolja Németországot.
Júniusban, amikor először merült fel Ukrajna érintettsége a robbantási akcióban, megkérdezték Zelenszkij elnököt az ügyről, de az államfő mindent tagadott. Ezzel kapcsolatban a hamburgi lap azt írja, bevett gyakorlat az ukrán vezérkarban, hogy a kockázatos akciókról csak utólag tájékoztatják az elnököt. Ily módon az államfő nyugodtan nyilatkozhat a nyilvánosság előtt arról, hogy semmiről sem tudott.
Titkosszolgálati körökben forgó információk szerint a Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat felrobbantását is tervezték Kijevben – írja a Der Spiegel. Ez nagyon sok ország érdekét és energiabiztonságát sértené – beleértve Magyarországot is.