Az előrejelzés azon alapul, hogy a megszállt területeket az oroszok aknamezőkkel és árkokkal védik. Az ukrán erők, amelyek a több mint 50 mérföldre lévő Robotyne városából nyomulnak Melitopol felé, több mérföldre a városon kívül állomásoznak – közölték amerikai tisztviselők. A jelentéshez megkérdezett amerikai, nyugati és ukrán kormánytisztviselők névtelenséget kérve beszéltek a katonai műveletekről. A Nemzeti Hírszerzési Igazgatósági Hivatal azonban nem kívánt nyilatkozni.
Melitopol kulcsfontosságú Ukrajna ellentámadása szempontjából, mivel a Krím kapujának tekintik. A város két fontos autópálya és egy vasútvonal kereszteződésében fekszik, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára, hogy katonai személyzetet és felszerelést szállítson a félszigetről más megszállt dél-ukrajnai területekre.
Ukrajna június elején indította el az ellentámadást, remélve, hogy megismétli a tavaly őszi, Harkiv térségében elért sikerét. A harcok első hetében azonban Ukrajna jelentős veszteségeket szenvedett Oroszország jól felkészült védelmével szemben, annak ellenére, hogy számos újonnan beszerzett nyugati felszereléssel rendelkezett, köztük amerikai Bradley harcjárművekkel, német gyártmányú Leopard 2 harckocsikkal és speciális aknamentesítő járművekkel. Az amerikai, a brit és az ukrán hadsereg közös hadgyakorlatai előre látták ezeket a veszteségeket, de Kijev úgy képzelte el, hogy elfogadja azokat, ha ez az ára annak, hogy áttörjék az oroszok fő védelmi vonalát – mondták amerikai és nyugati tisztviselők.
Ukrajna azonban úgy döntött, hogy megfékezi a veszteségeket a harctéren, és áttér arra a taktikára, hogy kisebb egységekre támaszkodva nyomuljon előre a front különböző területein. Ez azt eredményezte, hogy Ukrajna a nyár folyamán különböző zónákban fokozatos előnyökre tett szert.
Kijev a közelmúltban több tartalékost, köztük Stryker és Challenger egységeket is a frontra vezényelte, de még nem sikerült áttörnie Oroszország fő védelmi vonalát.
A Melitopolhoz vezető út rendkívül nagy kihívást jelent, és még az olyan közelebbi városok, mint Tokmak visszafoglalása is nehéz lesz – mondta Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője. „Oroszországnak három fő védelmi vonala van ott, majd utána megerősített városok következnek” – folytatta. „Nem csak az a kérdés, hogy Ukrajna át tud-e törni ezek közül egyet vagy kettőt, hanem az is, hogy át tudja-e törni mindhármat, és a kimerülés után elegendő erő áll-e rendelkezésre ahhoz, hogy valami jelentősebbet érjen el, például Tokmak elfoglalását” – vélekedett.
A kilátásokról, miszerint az offenzíva nem a tervek szerint sikerül, már tájékoztattak egyes republikánus és demokrata képviselőket. Néhány republikánus most már tiltakozik Biden elnök azon kérése ellen, hogy az offenzíva szerény eredményei miatt további 20,6 milliárd dolláros ukrajnai segélyt kérjen. Más republikánusok és néhány demokrata is hibáztatják a kormányt, amiért nem küldött korábban nagyobb teljesítményű fegyvereket Ukrajnába. Az amerikai tisztviselők elutasítják azokat a kritikákat, amelyek szerint az F-16-os vadászgépek vagy a nagyobb hatótávolságú rakétarendszerek, mint például az ATACMS, más eredményt hoztak volna. „A probléma továbbra is Oroszország fő védelmi vonalának áttörése, és nincs bizonyíték arra, hogy ezek a rendszerek csodaszert jelentettek volna” – mondta egy magas rangú kormányzati tisztviselő.
Egy e heti interjúban Mark A. Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke azt mondta, hogy az Egyesült Államok világosan látta, milyen nehéz feladat előtt áll Ukrajna. „Néhány hónappal ezelőtt azt mondtam, hogy ez az offenzíva hosszú, véres és lassú lesz” – mondta a The Postnak. „És pontosan az is: hosszú, véres és lassú, és ez egy nagyon-nagyon nehéz küzdelem.” Bár Kijev a céljait nem érte el, megjegyezte, hogy sikeresen csökkentette az oroszok erejét. „Az oroszok elég rossz állapotban vannak. Hatalmas veszteségeket szenvedtek. A moráljuk nem túl jó” – jelentette ki.
Amerikai tisztviselők elmondták, hogy a Pentagon többször is azt javasolta Ukrajnának, hogy nagy erők tömegét egyetlen áttörési pontra összpontosítsa. Bár Ukrajna más stratégia mellett döntött, a tisztviselők szerint ez Kijev döntése volt.
Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter csütörtökön elismerte az ukrán ellentámadás lassú ütemét, de kijelentette, hogy Kijev nem hagyja abba a harcot, amíg vissza nem foglalja az összes területét. „Nem érdekel bennünket, hogy mennyi időbe telik” – mondta az AFP hírügynökségnek. Az offenzíva kritikusait pedig arra biztatta, hogy „menjenek és csatlakozzanak az idegenlégióhoz”, ha gyorsabb eredményeket akarnak. „Könnyű azt mondani, hogy minden gyorsabb legyen, amikor nem vagy ott” – jegyezte meg.
Télen is folytatódhat az ellentámadás?
Elemzők szerint az Ukrajna előtt álló kihívások sokrétűek, de szinte mindenki egyetért abban, hogy Oroszország felülmúlta a várakozásokat, ami a megszállt területek védelmét illeti. „Sok idejük volt, és nagyon jól felkészültek, és nagyon megnehezítették Ukrajna előrenyomulását”- mondta Lee.
Kérdések merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy Ukrajna hogyan és mely területeken kötelezte el erőit. Az ukránok hónapok óta óriási erőforrásokat, köztük katonákat, lőszert és időt fordítanak Bahmutba, de elvesztették a város feletti ellenőrzést, és csak szerény eredményeket értek el a körülötte lévő területek elfoglalásában. És bár a közeli, lövészárok-szerű harcok különböznek Bahmutban a déli aknákkal kapcsolatos problémától, a Biden-kormányzat egyes tagjai aggódnak amiatt, hogy a keleti túlkapások miatt a déli ellentámadás ereje csökkenhetett.
Az új hírszerzési értékelés egybecseng egy februári titkos amerikai előrejelzéssel, amely szerint a felszerelés és a haderő erejének hiánya miatt az ellentámadás „jóval elmarad” Ukrajna azon céljától, hogy augusztusig elvágja a Krímhez vezető szárazföldi hidat. A Discord nevű közösségi médiaalkalmazáson kiszivárgott titkos dokumentumban részletezett értékelés Melitopolt vagy Mariupolt jelölte meg célként, hogy „megtagadják az orosz szárazföldi hozzáférést a Krímhez”.
Amerikai tisztviselők szerint Washington továbbra is nyitott arra, hogy Kijev meglepje a szkeptikusokat. Egy védelmi tisztviselő szerint lehetséges, hogy Ukrajna a történelmi normákkal ellentétben télen is folytatja az ellentámadást, amikor minden, beleértve a katonák melegen tartását, valamint az élelmiszer- és lőszerellátás is sokkal nehezebbé válik.
Ez azonban több fontos tényezőtől függne, például attól, hogy a katonáknak mennyi pihenésre van szükségük a kemény harci szezon után. Attól is függ, hogy mennyi speciális felszerelés és meleg ruházat áll rendelkezésükre – mondta a védelmi tisztviselő. De Moszkva a téli hadműveletek során is jobban teljesíthet. „Az oroszok köztudottan képesek hidegben is harcolni” – mondta a tisztviselő.