Nagyvilág

Zuckerberg Twitter-koppintása: jön az óriások háborúja

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gázaiirániNigériaTel-Aviv
Hirdetés
Hirdetés

A Facebook tulajdonosa, a Meta július 6-tól a világ száz országában elérhetővé tette a mikroblogolásra fejlesztett Threads elnevezésű, vadonatúj közösségi szolgáltatását, mellyel a Twitter riválisaként kívánt előállni. Az új app öt nap alatt több mint 100 millió felhasználót szerzett, felülmúlva ezzel a ChatGPT által felállított rekordot. Mindezt úgy, hogy alig néhány órával az elstartolását követően…

Hirdetés

A Meta hónapok óta dolgozott egy szövegalapú közösségi platformon, amely a Twitterrel és a Twitterhez hasonló, alternatív alkalmazásokkal veszi fel a versenyt. Már a fejlesztési tervekről szóló hírek is nyilvános vitát váltottak ki Elon Musk, a Twitter vezérigazgatója és Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója között, ami arról vált hírhedtté, hogy „viccelődve” kihívták egymást egy ketrecharcra.

A meccs helyszínéül a Tesla cég tulajdonosa először Las Vegast, majd a Colosseumot jelölte meg.

Adatvédelmi aggályok

A Threads ingyen letölthető az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból, azonban Magyarországon az Európai Unió törvénye miatt, egyelőre hivatalosan nem használható az új szoftver. Kezdetekben többen ún. VPN-es csatlakozással (olyan ország szerverére kapcsolódva, ahol elérhető) kerülték meg az uniós tiltást, azonban a Meta bezárta ezt a kiskaput, emiatt – elméletileg – már sehogy sem lehet az EU területéről használni a platformot.

A Threads európai indulásának elhalasztásáról két értelmezést gyártottak az emberek. A szkeptikusok szerint a jogszabályok indokolatlanul akadályozzák és hátráltatják az innovációt és lassítják a fejlődést Európában. A szabályozást helyeslők azt mondják, hogy az, hogy az app nem érhető el az EU-ban, azt szemlélteti, hogy a jogszabályi környezet működik és hatékonyan védi az uniós állampolgárokat. Egyesek úgy gondolják, hogy a helyzetnek annyi előnye biztos van, hogy az érintettek egy funkcióiban és működésében kiforrottabb Threadst fognak kapni, ami feltételezhetően már magasabb szintű adatvédelemmel működik majd. De, hogy pontosan ez mikortól következhet be – ha bekövetkezik –, az a jövő titka, ugyanis egyelőre semmit sem ígért a Meta.

Felvásárlás, botrányok

Miután Elon Musk fordulatokban gazdag, hónapokig tartó, már-már drámainak mondható huzavonát követően 2022 októberében 44 milliárd dollárért megvásárolta a Twittert, megvált a vállalat több vezetőjétől és tömeges elbocsátásba kezdett. Áprilisban a BBC-nek adott interjújában a cég új tulajdonosa elismerte, hogy csaknem 6500 alkalmazottal csökkent a dolgozói létszám – ebben az elbocsátások mellett tömeges felmondások is vannak.

Tavaly novemberben már a Twitter csődközeli állapotától zengett a média. Sokan elpártoltak a platformtól, a hirdetők megfogyatkoztak. Az autógyártó cégek amiatt hagytak fel a fizetős reklámokkal, mert – érthető módon – nem akartak egy olyan közösségi platformon hirdetni, és ezzel olyan helyre fizetni, melynek tulajdonosa a konkurensük is. A csökkenő bevételekre válaszként Musk úgy döntött, hogy egész egyszerűen nem fizeti ki a számlákat. A vállalat jelenleg is perekkel néz szembe kifizetetlen bérleti díjak, szolgáltatások miatt, illetve korábbi munkavállalók is beperelték a médiaóriást. A The Guardian angol napilap július elején megjelent cikke szerint a sydney-i székhelyű, Facilitate elnevezésű multinacionális cég összesen több mint egymillió ausztrál dollárt (csaknem 230 millió forint) követel a Twittertől a közösségimédia-vállalat londoni, dublini, syd­ney-i és szingapúri irodái számára nyújtott szolgáltatásokért. Az Egyesült Államok észak-kaliforniai bíróságán június végén benyújtott keresetben az szerepel, hogy a Twitter azóta nem egyenlítette ki a számláit, hogy tavaly októberben Elon Musk megvásárolta a céget.

A Facilitate szerint a vállalat nem vitatta a tartozást, egész egyszerűen „csak” nem rendezte. Az ausztrál cég szerint a Twitter hirdetőit megijesztette az új tartalommoderálás, valamint a „neonáci” tartalmú fiókok kitiltásának feloldása, ami pénzügyi válságba taszította a médiavállalatot. A bajt csak tetézi, hogy a tartalommoderátorok is távoztak a cégtől, ebből fakadóan jelenleg is több gyűlölködő és rasszista bejegyzés miatt napi 160 millió forintnak megfelelő bírságot helyeztek kilátásba Ausztráliában a gigacéggel szemben, ha nem távolítja el legkésőbb július folyamán a problémás bejegyzéseket. A tulajdonosváltás eredményeképpen tavaly év végén több ezer kitiltott felhasználót visszaengedtek a közösségi oldalra, köztük Donald Trumpot is, akit a 2021-es amerikai Capitolium elleni támadást követően tiltottak ki.

Alternatíva

A botrányoktól elhíresült változásokkal egy időben a Meta alkalmazottai megvizsgálták, hogy miképpen tudnák a népszerű közösségi platform alternatíváját lefejleszteni. Musk számos korlátozást, változást vezetett be a Twitter felhasználásában, melyek a Threads indulásakor éppen kapóra jöttek Zuckerbergéknek, hogy magukhoz csábítsák az elégedetlen felhasználókat. Zúgolódásra adott okot, hogy megtiltották és átmeneti felfüggesztéssel szankcionálták a felhasználóknak a rivális közösségi platformokra vezető hivatkozások használatát. Ideiglenes olvasási limitet alkalmaznak és a felhasználóknak a bejegyzések (tweetek) megtekintéséhez átmenetileg fiókkal kell rendelkezniük (erről részletesebben lásd a keretes írást).

A Threads indulásakor a Twitter jogi eljárást helyezett kilátásba, azt állítva, hogy sérti a Twitter szellemi tulajdonjogait. A Meta vezérigazgatójának címzett levelében a Twitter ügyvédje azt állította, hogy a Meta korábbi alkalmazottakat toborzott, akik hozzáfértek a Twitter bizalmas információihoz. A Meta tagadta a vádakat, azt állítva, hogy a Threads fejlesztői csapatában egyetlen korábbi Twitter-munkatárs sem tevékenykedik.

Többen nem sokkal az új közösségi platform indulását követően arról panaszkodtak, hogy eltűnt a posztjuk. Egy felhasználó a gender­ideológiát megkérdőjelező bejegyzést tett közzé, melyet azzal az indokkal távolítottak el, hogy sérti a gyűlöletbeszédhez tartozó irányelveket. Az induláskor tapasztalható letiltásokra válaszként a cég szóvivője annyit reagált, hogy a kezdetek során több hibát találtak, és emiatt blokkoltak több bejegyzést. Azóta számos alkalommal előkerült a cenzúrázás, véleménykorlátozás kérdésköre a bejegyzések kapcsán, amit az egyik legfőbb kritikaként is kiemelhetünk. Ami biztos, hogy komoly kihívások előtt áll a vállalat a tartalommoderálásban. Kérdés, hogy képes lesz-e elérni a célját: a Twittert beelőzni.

Részletek a Hetek pénteken megjelent számában.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek