A BT 15 tagú testületéből 13 ország támogatta volna, hogy kilenc hónappal meghosszabbítsák a humanitárius segélyek Szíriába szállítását a Bab al-Haván török-szír határátkelőn keresztül, ám a BT állandó tagjaként Oroszország megvétózta a kompromisszumos határozatjavaslatot. Egy másik, orosz javaslat szerint a humanitárius segélyek szállítását hat hónappal hosszabbították volna meg egy új követelményrendszer felállítása mellett, de a határozatjavaslat nem kapta meg a jóváhagyáshoz szükséges minimális kilenc támogató szavazatot.
Az eddigi segélyszállításokra adott ENSZ-felhatalmazás hatálya hétfőn járt le. A szóban forgó segélyszállítmányok kulcsfontosságú szerepet játszottak Szíriában, ahol az északnyugati, belháború sújtotta térségben a segéllyel mindeddig 4,1 millió ember mindennapi életét támogatták.
A február 8-án Törökország déli és Szíria északnyugati részén pusztító, 7,8 erősségű földrengés miatt jelentősen megnőtt a humanitárius segélyek iránti igény, főként a földrengés sújtotta, északnyugati Idlíb térségében.
Bassár el-Aszad szíriai elnök a földrengést követően két határátkelőt is megnyitott Törökország felől, hogy a humanitárius célzatú segélyek mielőbb, zavartalanul eljuthassanak a földrengés károsultjaihoz. Májusban három hónappal, egészen augusztus közepéig meghosszabbította a „humanitárius folyosó” működését. A BT mostani döntése nem érinti a két korábban megnyitott határátkelő működését, azok továbbra is nyitva maradnak – hívta fel a figyelmet Vaszilij Nyebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete.