Kanadában jelenleg 483 erdőtűz pusztít, ezek közül több mint 250-ről a hatóságok úgy nyilatkoztak, hogy ellenőrizhetetlenek. A hatalmas erdőtüzek ráadásul nemcsak helyben jelentenek rengeteg bajt: már rekordmennyiségű szén-dioxid-kibocsátást is okoztak, a füst pedig már egészen Európáig ér.
1989 rekordév volt Kanadában az erdőtüzek által felégetett terület tekintetében, akkor több mint 11 000 tűzvész pusztított. Bár az idei tűzesetek száma alacsonyabb, eddig közel 3000 tűz volt, méretüket tekintve jóval nagyobbak, mint az 1989-es tűzvészek.
Szerdára és csütörtökre riasztást adtak ki a levegő minőségére Torontóra és Ottawára, az előrejelzés szerint magas kockázatot jelent majd az emberek egészségére. Az Egyesült Államok és Kanada határán fekvő Windsorban pedig már most magas kockázatú a levegő minősége. A tüzek messze Kanada határain túl is éreztették hatásukat, szerdán az Egyesült Államokban Kansastól Kentuckyig több tízmillió emberre vonatkozott a levegőminőségi riasztás. Az Egyesült Államokban Illinois állam egyes részein szerdán „nagyon egészségtelennek” minősítették, Chicagóban pedig az iskolák pedig kénytelenek voltak a nyári programokat zárt térben tartani. Chicago egyébként a világ egyik legrosszabb levegőminőségű városának számít, és a keleti parton fekvő városok arra készülnek, hogy csütörtökön tovább romlik a helyzet.
Az Európai Unió Kopernikusz Légkörfigyelő Szolgálata szerint a füst messze keletre, az Atlanti-óceán felett Írországba, Franciaországba és Spanyolországba is odaért. Arról is beszámoltak, hogy az erdőtüzek 160 millió tonna szenet szabadítottak fel, ami 2014 óta a legnagyobb mennyiség.
A kanadai hatóságok szerint példátlan a mostani erdőtűzszezon, amely általában májustól szeptemberig tart. A szakértők úgy vélik, ennek a melegebb és szárazabb időjárás az oka. Az előrejelzések szerint ezek a körülmények egész nyáron fennmaradnak, így figyelmeztetnek: a Brit Kolumbia tartománytól egészen a keleti Atlanti-óceánig magas az erdőtűzveszély.
„Az éghajlatváltozás növeli az erdőtüzek gyakoriságát és intenzitását, és hosszabb tűzgyújtási időszakokat eredményez Kanadában” – mondta Michael Norton, a Kanadai Természeti Erőforrások Minisztériumának Északi Erdészeti Központjának főigazgatója.
A BBC cikke szerint az erdőtüzek miatt eddig több mint 120 000 embert evakuáltak ideiglenesen országszerte. A tüzek az otthonokat sem kímélték, májusban például Halifax közelében több mint 200 épület égett porig.
A nyugat-kanadai tüzek május elején kezdődtek és továbbra is égnek. Brit Kolumbia tartományban még mindig küzdenek az eddigi legnagyobb erdőtűzzel, amely több mint 550 ezer hektáron ég.
A helyi tűzoltók mellett Kanada a hadseregét is bevetette az egész országban, hogy segítsen az erdőtüzek elleni küzdelemben. Más országokból, köztük az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Új-Zélandról, Dél-Afrikából, Franciaországból, Mexikóból, Spanyolországból és Chiléből közel 1500 tűzoltó volt a helyszínen.
Számos égetési tilalom van érvényben országszerte, és a hatóságok figyelmeztették a kanadaiakat, hogy fokozott óvatossággal járjanak el a magas erdőtűzveszélynek kitett területeken.