Kezdődik a gázai tűzszünet, de sokan igazságtannak tartják a megállapodást
Megölték az iráni legfelsőbb bíróság két bíráját
Tartálykocsi robbant Nigériában: Legalább 70 halott
Megkéseltek egy férfit Tel-Aviv belvárosában
A Wagner szombaton ellenőrzése alá vont több oroszországi katonai létesítményt, és 200 kilométerre megközelítette az orosz fővárost. Ez azt követően történt, hogy Jevgenyij Prigozsin azzal vádolta meg az orosz védelmi minisztériumot, hogy csapást rendelt el magánhadserege táborai ellen, és közölte: 25 ezer embere elindult, hogy "tisztázza" az ügyet. Prigozsin állítását a tárca valótlannak nevezte, Vlagyimir…
Észak-Korea támogatja Oroszországot
Észak-Korea egyértelmű támogatásáról biztosította Oroszországot a Wagner orosz fegyveres csoport lázadását követően.Im Cson Il észak-koreai külügyminiszter-helyettes, aki Phenjanban fogadta Alekszandr Macegora orosz nagykövetet, a találkozón „kifejezte szilárd meggyőződését, hogy a közelmúltban Oroszországban lezajlott fegyveres lázadást sikeresen elfojtják” – közölte vasárnap a KCNA észak-koreai állami hírügynökség.
„Az orosz hadsereg és az orosz nép biztosan felülkerekedik a nehézségeken, és hősies győzelemmel kerül ki az ukrajnai különleges katonai műveletből” – fogalmazott Im.
Észak-Korea már korábban elítélte a Kijevnek nyújtott nyugati katonai támogatást.
Az ukránok szerint elkerülhetetlen Oroszország széthullása
Az orosz Wagner zsoldoscsoporttal szombaton történt események miatt elkerülhetetlen Oroszország szétesése – fejezte ki meggyőződését Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára vasárnapi Facebook-bejegyzésében.
„Minden, ami elromolhat Oroszországban, elromlik, a Prigozsin-eset pedig beláthatatlan következményekkel járó folyamatokat indíthat el. A visszaszámlálás elkezdődött”
– fogalmazott a tisztségviselő. Úgy vélte, hogy Jevgenyij Prigozsin csoportjának lázadása csak egy része az oroszországi destabilizációs folyamatot célzó tervnek.
Az RNBO titkára szerint Oroszországban számos csoport elégedetlen Putyinnal, vannak ilyenek a fegyveres erőknél, de tisztviselők és oligarchák körében is. Danyilov úgy véli, hogy Putyin egyetlen esélye hatalmának megtartására a fegyveres erők megtisztítása, a Wagner csoport felszámolása, az oroszországi hadiállapot megszüntetése.
A védelmi tanács titkára arról is írt, hogy Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök lehet az egyik résztvevője a háború utáni tárgyalásoknak Oroszország és Ukrajna között. „Már létezik egy új orosz tárgyalócsoport, amely jelenleg még árnyékban van, azonban nem kizárt Lukasenka részvétele ebben a folyamatban” – fogalmazott az RNBO titkára.
Prigozsin elbízta magát
Az International Study of War elemezte a Wagner-vezér fellázadásának okait és kimenetelét. Azt írták, Prigozsin a védelmi minisztérium július elsejei határidejét, amellyel minden irreguláris haderőt be kell olvasztani a reguláris orosz haderőbe egszisztenciális fenyegetésnek érezhette a Wagnerre és saját magára nézve is.
Az elemzés szerint Prigozsin feltehetőleg ezért kockáztatott azzal, hogy nyaltan fellép az orosz védelmi minisztériummal szemben. Szerintük arra számíthatott, hogy többen fognak átállni a rendes hadseregtől, ám ez nem történt meg. A lépés sebessége azonban arra utal, hogy a Wagner-vezér előre eltervezte, ami történt. Az International Study of War úgy véli, erről az amerikai hírszerzés már két hete tudhatott, amikor az szivárgott ki, hogy Prigozsin Moszkva ellen léphet fel.