„Senki sem jött összeszedni a szemetet a környékünkön, de a köztisztasági vállalat munkatársai közül valaki talált időt arra, hogy egy nappal később eljöjjön és matricákat ragasszon a tucatnyi el nem hordott zsákra”
– írta a Twitter-oldalán Paul McNally újságíró, hozzátéve, hogy ő és az összes szomszédja követte az új naptárat és időben tették ki a szemetet.
https://twitter.com/PaulMcNally/status/1658863394601009152?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1658863394601009152%7Ctwgr%5E4afa1c2dcf0b496baa1a6eaeb39facf90a08f063%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.napi.hu%2Fkulfold%2Fbrusszel-hulladekgyujtes-szabalyozas-szemet.772163.html
Oktatna-nevelne az állami hivatal
Etienne Cornesse, a hulladékgyűjtésért felelős Bruxelles-Propreté állami szervezet szóvivője elmondta, a matricákkal szeretnék felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy nem tartották be az új szemeteszsák-rendet. Tájékoztatása szerint a zsákokat 24-48 órán át hagyják az utcán, hogy a lakosok is észrevegyék a hibájukat, és csak ezután fogják elvinni a teherautók a szemetet.
Az új hulladékgyűjtési reform szerint különböző színű szemeteszsákokba kell gyűjteniük a brüsszelieknek a szemetet. Ennek részeként bizonyos időpontokat is megjelöltek, amikor a helyiek kitehetik egyáltalán a hulladékot. Emellett arra is kötelezik a lakókat, hogy a szerves hulladékot vagy hetente egyszer a járda mellett kirakott narancssárga zsákokba tegyék, vagy pedig egy közös komposztgyűjtőbe válogassák. Ezzel csak egy baj van: Brüsszel a járdák mellett felhalmozott, szemeteszsákba gyűjtött szeméttel azt éri el, hogy az utcák bűzölögnek a szeméttől.
A Politico cikkében kitér arra is, hogy például Amszterdamban és Párizsban is konténerekbe gyűjtik a szemetet, nem pedig szemeteszsákba. Alain Maron, a reformért felelős brüsszeli környezetvédelmi miniszter azonban ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a konténeres rendszerrel csak azt érik el, hogy az emberek kevesebbet hasznosítanak újra.
Cornesse és Maron várakozásai szerint egyébként a helyieknek körülbelül 3-4 hét kell, mire teljesen beleszoknak az új rendszerbe.
Statáriális szemétkihelyezés
A helyiek azon is felháborodtak, hogy mindössze néhány órájuk van a szemét szétválogatására. Egyes zónák mindössze kétórás időablakot biztosítanak a hulladék kihelyezésére. „Május 15-től diáknak, munkanélkülinek vagy nyugdíjasnak kell lenned ahhoz, hogy kividd a szemeteszsákjaidat” – tweetelte Alexandre Somma brüsszeli liberális politikus.
De nemcsak a brüsszeliek elégedetlenek, hanem az országban élő külföldiek is, őket ugyanis nem tájékoztatták rendesen az új szabályokról. A holland és francia nyelven nyomtatott prospektusok ugyanis kizárják a tájékozódás elől azokat, akik egyik nyelvet sem beszélik.
„Erről már két hónappal korábban kommunikáltunk. Nem lehet minden nyelven kiadni brosúrákat, az egy enciklopédia lenne. Az embereknek meg kell tanulniuk franciául vagy hollandul. Vagy nézzék meg a honlapot” – mondta Alain Maron.
Valós probléma, abszurd megoldás
Az abszurd brüsszeli válasz egy nagyon is valós problémára született. A FAO becslése szerint világszerte az élelmiszerek nagyjából egyharmada vész el vagy megy veszendőbe. Egyes becslések szerint az EU több élelmiszert pazarol el, mint amennyit importál – akár az itt megtermelt mennyiség 20 százalékát. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint a belgák 2021-ben fejenként átlagosan 759 kilogramm kommunális hulladékot termeltek évente. Ezt európai szinten csak Luxemburg, Dánia és Ausztria múlta felül.
Ami a települési hulladék újrahasznosítási arányát illeti, Belgium 53 százalék körül áll, ami valamivel magasabb az 50 százalékos uniós átlagnál. A csomagolási hulladékok tekintetében pedig Belgium az EU-ban a legmagasabb, 79 százalék körüli újrahasznosítási arányt produkálja.