Egy, a Földnél négyszer nagyobb napfoltot figyeltek meg a csillagászok. Ha napkitörés lesz belőle, azt a Földön is érzékelhetjük – mondta Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.
Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója elmondta, hogy a 2025-re előrejelzett következő naptevékenységi maximum felé tartunk, emiatt egyre több és több folt jelenik meg a Nap felszínén. Adott esetben egy nagy energiájú, úgymond X kategóriás fler robbanhat ki a foltok térségében – tette hozzá.
A csillagász arról is beszélt, hogy nem elképzelhetetlen, hogy ha ezek most kirobbannának, akkor a gázfelhő eltalálná még a Földet is, amely mágneses viharokat okozna, adott esetben a földi technológiai civilizációt is erőteljesen befolyásolva – írja az Infostart.
„Szurkoljunk annak, hogy ha lesz is ilyen X kategóriás fler, az nem a Föld felé fog irányulni!”
– hangsúlyozta a szakember, aki kiemelte, hogy amikor egy napkitöréssel kidobódott plazmafelhő eléri a térségünket, akkor a Föld mágneses tere kölcsönhatásba kerül a töltött részecskékkel. Ennek hatására pedig a mágneses térnek a változásai elektromos áramot gerjesztenek, ami miatt valóban kiéghetnek a biztosítékok, adott esetben több millió ember áramszolgáltatás nélkül maradhat. Sőt, megzavarhatja még a GPS-műholdakat is Kiss László szerint.