Mire 2022 februárjában Oroszország megindította az Ukrajna elleni teljes körű invázióját, Vlagyimir Putyin már több mint két évtizede folyamatosan irtotta az ellenzéki hangokat az országában.
Az orosz elnök már ,,uralmának” kezdetén sarokba szorította Oroszország hatalmas oligarcháit és rendkívül gazdag üzletembereit.
Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz orosz olajóriás egykori vezetőjét 2003-ban tartóztatták le: az üzletember 10 évet töltött börtönben adócsalás és lopás vádja miatt, miután ellenzéki pártokat finanszírozott a vagyonából. Szabadulása után elhagyta Oroszországot.
Borisz Berezovszkij, egy másik oligarcha még a hatalomra jutásában is segítette Vlagyimir Putyint, később azonban megromlott a kapcsolatuk. A férfi az Egyesült Királyságban halt meg 2013-ban: állítólag saját kézzel vetett véget az életének. Oroszországban a fősodrású média irányítását idővel fokozatosan átvette a Kreml.
Alekszej Navalnij
Oroszország egyik legismertebb ellenzéki hangja jelenleg Alekszej Navalnij, aki még a börtönből is folyamatosan támadja Vlagyimir Putyint és kritizálja az ukrajnai háborút. Az ellenzéki politikust 2020-ban mérgezték meg a szibériai útján. A támadást novicsokkal követték el, Navalnij pedig majdnem bele is halt – egészen Németországig kellett utaznia a kezelésért.
2021. januárjában aztán visszatért Oroszországba, a hatóságok azonban szinte azonnal letartóztatták. A politikus ellen folyamatosan újabb és újabb vádakat hoznak fel, a legutóbbi után valószínűleg csak 2050-ben szabadulhat majd. Az egészségi állapota pedig egyre romlik, a legújabb hírek szerint a börtönben is megmérgezhették.
A 2010-es években Navalnij aktívan részt az orosz kormány elleni tüntetéseken, alapítványa, a Korrupcióellenes Alapítvány (FBK) által feltárt ügyek pedig több millió megtekintést hoztak az interneten. 2021-ben az alapítványt aztán törvénytelennek nyilvánították a hatóságok.
Sok egykori társára nyomást gyakoroltak a biztonsági szolgálatok, többen pedig külföldre is menekültek, például Ivan Zsdanov volt FBK-vezető, Ljubov Szobol, az FBK korábbi vezető ügyvédje valamint az irodahálózat szinte összes vezetője. Navalnij jobbkeze, Leonyid Volkov akkor hagyta el Oroszországot, amikor 2019-ben pénzmosással vádolták meg.
Mások is börtönben végezték
Putyin másik kulcsfontosságú kritikusa szintén rácsok mögött van már: Ilja Jasin, az ukrajnai háború másik nagy ellenzője. 2022 áprilisában a YouTube-on élő adásban sürgette az orosz csapatok által elkövetett háborús bűnök kivizsgálását, Putyint pedig minden idők legrosszabb mészárosának nevezte.
A videó eredményeképpen nyolc és fél éves börtönbüntetést kapott, mert megsértette az orosz hadseregről szóló ,,hamis információk” terjesztését tiltó törvényt. Yashin 2000-ben, 17 éves korában került kapcsolatba a politikával, épp abban az évben, amikor Putyin hatalomra került.
2017-ben, több éves ellenzéki aktivizmus után a moszkvai Krasznoszelszkij kerületi tanács vezetőjévé választották, ahol továbbra is nyíltan bírálta a Kreml politikáját. 2019-ben több mint egy hónapra a rácsok mögé zárták, mert részt vett egy ellenzéki tiltakozáson.
A Cambridge-ben végzett újságíró és aktivista, Vladimir Kara-Murza kétszer esett mérgezés áldozatául, 2015-ben, majd 2017-ben. Végül 2022 áprilisában tartóztatták le, miután bírálta az ukrajnai orosz háborút: álhírek terjesztésével vádolták.
Volt, aki még rosszabbul járt
Az orosz ellenzék egy másik kulcsfontosságú vezetője Borisz Nyemcov volt. Putyin hatalomra jutása előtt Nyemcov Nyizsnyij Novgorod régió kormányzója, energiaügyi minisztere, majd miniszterelnök-helyettese volt, és az orosz parlamentbe is beválasztották. Később a Kreml egyre hangosabb kritikusává vált: számtalanszor bírálta Vlagyimir Putyint és megmozdulásokat is szervezett ellene.
2015. február 27-én négy lövést adtak le Nyemcovra, amikor átkelt a Kreml előtti hídon – a férfi életét vesztette a támadásban. A gyilkosságért öt csecsen származású férfit tettek felelőssé, ám az még mindig nem világos, hogy ki rendelte el a támadást és miért.
A független média egyre rosszabb helyzetben van
Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziójának kezdete óta az oroszországi független média helyzete még tovább romlott. A TV Rain hírcsatornának el kellett hagynia az országot és csatlakozott a korábban már külföldre költözött Meduza hírportálhoz. A Novaja Gazeta Moszkvában marad, de felhagyott a működéssel. Másokat, például az Echo of Moscow rádióműsort a hatóságok szántották be.
Több újságíró is elmenekült az országból, mint például Alekszandr Nyevzorov, akit „külföldi ügynöknek” bélyegeztek Oroszországban, és távollétében nyolc év börtönbüntetésre ítéltek az orosz hadsereg elleni ,,hamis információk” terjesztése miatt.