Nagyvilág

Ezt most már Kína nem mossa le magáról: így kémkedhetnek szinte bármikor

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
turistaBombatúszsíbaleset
Hirdetés
Hirdetés

A Pentagon-iratokból kiderült, hogy a Hikvision kínai vállalat az amerikai kormánynak eladott termékein keresztül lehetővé tette Kína számára a kémkedést. Mint ismert, a cég a világ legnagyobb térfigyelő kameragyártója és szoros kapcsolatot ápol a kínai állammal.

Hirdetés

Ez derült ki a Pentagon-aktákból

A kiszivárgott iratok szerint a cég szorosan együttműködik a kínai hírszerző ügynökségekkel, és a viszonteladókkal való kapcsolatát kihasználva továbbra is álcázza termékeit az amerikai kormányzati beszállítóknak történő értékesítésre – írja a BBC. A lap szerint az aktából az is kiderült, hogy a vállalat folyamatosan dolgozik azon, hogy elfedjék az exportjaikat, hogy továbbra is jelen lehessenek a piacon.

A dokumentum azt is állítja, hogy januárban a fehér címkével ellátott Hikvision-termékek még mindig elérhetőek voltak az amerikai kormányzat ügyfelei számára.

Bár ez egy általános üzleti modell, hogy a viszonteladók ráteszik a saját márkajelzésüket bizonyos termékekre, azonban a Hikvisionra már korábban is kémkedés gyanújába keveredett, hiszen a kínai államhoz szoros kapcsolat fűzi.

Reagált az óriáscég

Az óriáscég most a BBC-nek tagadta, hogy olyan termékeket adtak el az Egyesült Államoknak, melyek alkalmasak a kémkedésre a kínai állam számára. Azonban arra a kérdésre nem válaszolt, hogy együttműködik-e a kínai hírszerző ügynökségekkel.

Az Egyesült Államok már korábban is kitiltotta a Hikvision termékeket a kormányzati ellátási láncokból, de novemberben a szabályozó hatóságok tovább léptek, és nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva országos tilalmat léptettek életbe.

„A vállalat nem sértette, nem sérti és nem is fogja megszegni a törvényt az üzleti tevékenysége során. Régóta nagyon világos politikája van arra, hogy megakadályozzák termékeiknek bármilyen okból történő helytelen címkézést” 

– fogalmazott a Hikvision szóvivője, hozzátéve, hogy évek óta együttműködnek az amerikai kormánnyal annak érdekében, hogy ne kerüljenek az ellátási láncokba.

Nem először merült fel a kémkedés gyanúja a térfigyelőkön keresztül

A nyugati országokban az elmúlt időszakban egyre többször merült fel a gyanú a kémkedésre, ezért igyekeztek felszámolni a Hikvision jelenlétét. Az Egyesült Királyságban például novemberben felszólították a kormányhivatalokat, hogy biztonsági aggályok miatt ne telepítsenek kínai cégek által gyártott kamerákat. A tisztviselők figyelmét felhívták arra is, hogy fontolják meg a már meglévő berendezések teljes eltávolítását.

Az ausztrál kormány pedig februárban közölte, hogy eltávolítja a kínai gyártmányú megfigyelő kamerákat a védelmi létesítményekből.

A Hikvision korábban többször is tagadta, hogy nemzetbiztonsági fenyegetést jelentene a kormányok számára. Korábban azt mondta, hogy nem fér hozzá a végfelhasználók adataihoz, és ezért nem is továbbíthatja azokat harmadik félnek.

Hikvision és a kínai kormány

A Hikvision legnagyobb részvényese az állami tulajdonú China Electronics Technology Group Corporation. A vállalat több millió dolláros szerződéseket is nyert a kormánytól, mivel Kína hatalmas megfigyelőhálózatot épít ki országszerte – többek között Hszincsiangban is, ahol a kormányt az ujgurok elleni népirtással vádolják. A kritikusok szerint a Hikvision segíti a kínai elnyomást a muszlim kisebbséggel szemben.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek