Nagyvilág

Tényleg a nukleáris háború felé teszünk lépést azzal, hogy a britek szegényített urántartalmú lövedéket adtak Ukrajnának?

ATV.hu
Hirdetés

Már második alkalommal hozta fel a miniszterelnök a rádióban hogy a nyugati országok úgynevezett szegényített uránt tartalmazó lövedékeket is szállítanak Ukrajnának. 

Hirdetés

„Ha én azt hallom, hogy atomfegyverek vagy ilyen szegényített urán tartalmú fegyvereket visz egy Nyugat-európai ország Ukrajnába, akkor én Csernobilra gondolok.” – A nukleáris hadviselés esélyéről is beszélt a miniszterelnök szokásos pénteki rádiónyilatkozatában. Orbán Viktor szerint a helyzet hétről hétre rosszabb az ukrán fronton, és azzal, hogy szegényített urántartalmú lövedékek érkeznek nyugat-európai országoktól a frontra, a háború visszafordíthatatlan következményekkel járhat.

„A britek azok ezt a szegényített urántartalmú lövedéket akarják eljuttatni az ukrán frontra, ami persze nem ismeretlen katonai eszköz, de mégiscsak azért a nukleáris eszközrendszer világához visz bennünket közelebb egy lépéssel” 

– mondta a miniszterelnök.

„Ez a szegényített uránlövedék ez nem egy nukleáris fegyver” – mondja Aszódi Attila egyetemi tanár, a BME TTK dékánja. 

A szegényített uránt tartalmazó lövedék leginkább tankok ellen hatásos a sűrűsége miatt rendkívüli pusztító erővel rendelkezik, mert átüti a pácélzatot. Alkalmazása jár némi nukleáris szennyezéssel, a kilencvenes évek végén a délszláv háborúban is használt ilyet a NATO. Az érintett területeket a háború után túlnyomórészt megtisztították.

„Ezeknek a lövedékeknek az ukrajnai alkalmazása Magyarországra nézve nem okozna semmiféle hatást, semmiféle veszélyt, nem lenne olyan por, ami Magyarországra el tudna jutni, nem lenne olyan következmény, ami Magyarországra magának a fegyvernek az alkalmazásából hatást tudna gyakorolni” 

– tette hozzá Aszódi Attila.

A híradónk által megkérdezett biztonsági szakértő szerint a nukleáris világháború esélye is igen csekély, mivel annak pusztító következményeivel mindenki tisztában van.

„Ha a konfliktus helyét nézzük, magyarul Kelet-Ukrajnát, ha ott vetnének be akár harcászati szintű atomfegyvert, annak nagyon komoly hatása lehetne Oroszországra, a szél ugye különböző irányokba fúj, na most nem hiányzik egy atomháború következménye Oroszország számára sem” 

– mondta Kis-Benedek József.

Jelenleg Oroszországnak hatezer, az Egyesült Államoknak 5500 atomtöltete van. A szakértő szerint nem bevetési, hanem pusztán elrettentési céllal.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek