A népszerű amerikai rádiós újságíró, Bill O’Reilly korábban Lincoln és Kennedy meggyilkolásának történetét dolgozta fel, és ezek sikere nyomán látott hozzá, hogy megvizsgálja, kik, miért és hogyan döntöttek Jézus sorsáról.
A Jézus – Egy kivégzés igaz története című kötet lebilincselő képet ad a történelem legnagyobb drámájáról, amely a peszach ünnepe előtt zajlott le Jeruzsálemben.
Tiberius Julius Augustus Capri szigetén, a Földközi-tenger azúrkék vizére néző megerődített hegyi kéjlakában élt, amikor júdeai helytartója parancsot adott Jézus kivégzésére.
A közel hetvenéves „öreg kecske”, ahogy alattvalói a háta mögött suttogva nevezték, hírhedt volt perverz kegyetlenségéről.
A császári életrajzító Suetonius szerint Tiberius undorító vágyait „halacskáknak” nevezett kisfiúkon élte ki. Egyik kedvenc szokása szerint orgiái tetőpontján megparancsolta katonáinak, hogy a rabszolgák és a vendégek közül némelyeket a sziklákról a százméteres mélységbe vessenek.
Poncius Pilátus, Júdea újonnan kinevezett római kormányzója tisztában volt azzal, hogy személyes és politikai jövője csakis attól függ, mennyire sikerül kedvében járnia a züllött Tiberiusnak.
Igen ám, csak hogy a Jézus elleni koncepciós eljárás végén megszületett teátrális ítélet, vagyis az istenkáromlás – bár a zsidó törvények szerint halálbüntetéssel járt – ez Pilátus számára még nem lett volna elegendő a kivégzésre.
Ezért a helytartó továbbküldte a Názáretit Heródes királynak, aki azonban – miután Jézus nem mutatott be neki csodaműsort – visszaküldte Pilátushoz. A kormányzó megostoroztatja, de szabadon akarja bocsátani Jézust. Amikor azon meghallja, hogy a tömeg azt kiabálja, hogy
Vidd el, feszítsd meg őt!
akkor szabad utat enged a kivégzésnek.
Pilátus jelentést írt Tiberius császárnak Rómába, aki utólag jóváhagyta az eljárást és megerősítette pozíciójában a prefektust.
A kormányzó mégsem lett szerencsés, mert hat évvel később Tiberius visszahívta, és a szégyen miatt a hagyományok szerint maga is az önkéntes halálba menekült.
Bár a koncepciós Jézus-per 1990 éve lezajlott, a mai napig nem született hivatalos felülvizsgálat az ügyben.
A Jézus elleni perről további részleteket itt olvashat.