A szakértő a témával kapcsolatban megvizsgálta, hogy van-e összefüggés a boldogság, a mentális egészség és a mobilhasználat között. Szerinte a mai fiatalok a fókuszt egy eszközre helyezik, ami már nem csak az életük része, hanem nagyon sok funkciót átvesz.
Kitért arra is, hogy régebben a gyerekeknek még offline gyerekkoruk volt, így kialakult a saját megküzdési metodika, illetve a felnőttek nagy része sokat dolgozik, vagy elfoglalja magát. Ezzel szemben a fiatalok ezekkel a „dolgokkal nem bírnak”.
„Nem véletlenül hívják őket digitális bennszülötteknek”
– fogalmazott Dr. Bernschütz Mária, aki szerint a legtöbb probléma forrása a függőség.
Kifejtette: a mai fiatalok rengeteg adathoz jutnak nap mint nap, ráadásul rosszul és sokat használják az okoseszközöket. Emiatt nehezebben alszanak el esténként, ráadásul nem mély az alvásuk.
A szakember megjegyezte azt is, hogy már nem arról kell beszélni, hogy a fiatalok függők-e vagy sem, ugyanis már azok. Szerinte az lenne a fontos, hogy tanítsuk nekik az önszabályozást, a time menedzsmentet, illetve, hogy olyan módszereket vessünk be, mint például a promodoro-technika, amely segít a fókuszálásban és az időbeosztásban is.
Az idősebb korosztályt is érinti a telefonfüggőség
„Csak gondoljunk bele, hogy hányszor esik meg az, hogy megváltoztatjuk az életünket, mert valami történik a telefonon? Hányszor van olyan, hogy megnézzük, mennyi az idő, és másfél órát a telefon előtt töltünk?” – tette fel a kérdést a szakember.
Dr. Bernschütz Mária szerint a felnőttek életét is befolyásolja a telefon, azonban a fiatalok még fejlődésben vannak, ezért nagyon fontos lenne, hogy más dolgokkal is foglalkozzanak, vagy legalább tudatosabban használják az okoseszközöket.
A cybertér eseményei is ugyanazt a boldogságot eredményezik, mint a valós élet eseményei?
A szakember ismertette, hogy a videójátékoknál kezdték el először kimutatni, hogy a fiataloknak hasonló flow élményük van, mikor játszanak, mint a valós életben, azonban ez a flow könnyedén átfordulhat egy nagyon komoly függőségbe.
„És soha ne feledjük, amit egy addiktológus oktató mondott: az internetnek az addikciós potenciálja ugyanolyan, mint a heroiné” – jegyezte meg.