A Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, és gyerekjogi biztosa ellen. A hágai székhelyű bíróság közleménye szerint azért, mert megalapozott a gyanú, hogy személyesen felelősek ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök péntek éjszakai videóüzenetében „történelmi jelentőségűnek” nevezte a hágai döntést, majd hozzátette: a deportált gyermekek valós száma több mint 16 ezer lehet.
Joe Biden amerikai elnök szerint jogos a Putyin ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs, mivel az orosz elnök „egyértelműen háborús bűnöket követett el” – mondta, és úgy fogalmazott, az Egyesült Államok ugyan nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróságot, de az egyesület nagyon erős érvvel állt elő.
Oroszország sem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát, ezért jogi értelemben is semmisnek tekinti a letartóztatást elrendelő határozatot.
Barabás Richárd, a Párbeszéd szóvivője a Facebook-oldalán úgy fogalmazott, hogy a Putyin elleni elfogatóparancs a világ 127 országában van életben, éppen ezért kiállást vár az Orbán-kormánytól, és azt, hogy hívja vissza Magyarország oroszországi nagykövetét, valamint nyilvánítsa nemkívánatos személynek Oroszország nagykövetét Magyarország területén.
Az ATV Híradójának Cseri Ferenc biztonságpolitikai szakértő elmondta, kivitelezhetetlen Vlagyimir Putyin orosz elnök őrizetbe vétele.
„Esetleg egy belföldi politikai lehetősége lehet ennek Oroszország vonatkozásában, mert egy belső ellenzék mondhatja azt, hogy milyen elnök az, aki nem tudja bárhol a világban képviselni Oroszország érdekeit”
– hangsúlyozta.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász pedig már arról beszélt a stábunknak, hogy szerinte érdekes az, hogy nemcsak Putyinra, hanem a gyermekvédelemért felelős állami vezetőre is szól a letartóztatási parancs. Kiemelte, ez azért jelentős, mert valószínűtlen, hogy Oroszország a mindenkori államfőjét kiadja, „de a politikai mozgástér megnyílik abban a tekintetben, hogy adott esetben egy alacsonyabb szintű állami beosztott politikai beosztott akár még ilyen eljárás tárgyává is válhat”.
Lattmann Tamás végül hozzátette, ez az első alkalom, hogy a nemzetközi büntetőbíróság egy olyan személy ellen ad ki letartóztatási parancsot, aki az ENSZ Biztonsági Tanács egyik állandó tagállamának a vezetője.