A szakemberek egy új nyomra bukkantak, amely azt sejteti, hogy egy nyestkutya állhat a betegség elterjedésének hátterében. A kínai Vuhanban egy piacon 2020 januárja és márciusa között gyűjtött genetikai anyag új elemzése állati DNS-t fedezett fel a már ismert SARS-CoV-2-re pozitívnak bizonyult mintákban – olvasható az Index oldalán.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tisztviselői egy pénteki sajtótájékoztatón foglalkoztak az új bizonyítékokkal, és valóban úgy tűnik, hogy a DNS jelentős része nyestkutyákhoz tartozik, amelyekről ismert, hogy a piacon kereskedtek velük.
Minderre azután derült fény, hogy a kínai kutatók még a világjárvány elején megosztották a piacon gyűjtött mintákból vett nyers genetikai szekvenciákat. Ezeket idén év elején töltötték fel a GISAID adatmegosztó oldalra, viszont nemrég eltávolították.
„Egy nemzetközi kutatócsoport vette észre őket, és további tanulmányozás céljából letöltötte”
– nyilatkozták a WHO illetékesei. Az új eredmények viszont egyelőre nem hozzák el a végső választ, ahogy azt sem bizonyítják, hogy a nyestkutyák fertőződtek meg a SARS-CoV-2-vel, és azt sem, hogy a nyestkutyák voltak azok az állatok, amelyek először fertőzték meg az embereket. Hozzátették, mivel a vírusok a vírusok nem sokáig maradnak életben a gazdaszervezetükön kívüli környezetben, az elemzésen dolgozó tudósok szerint az ezen állatok genetikai anyagával keveredő vírus genetikai anyagának nagy része erősen arra utal, hogy a kutyák hordozók lehettek.