Nagyvilág

Európa teljes deputyinizációját hirdette meg a lengyel kormányfő

ATV.hu
Hirdetés

Mateusz Morawiecki Lengyelország miniszterelnöke a Wszystko co Najważniejsze című havilapban értekezett arról, hogy az orosz-ukrán háború egy éve után milyen tanulságokat lehet levonni.

Zelenszkij
Hirdetés

A lengyel miniszterelnök kiemelte, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a 21. század legnagyobb geopolitika rémálma véget érjen.

Hozzátette, hogy Oroszország példátlan kegyetlenségének tizenkét hónapján vagyunk túl, és az oroszok senkit sem kímélnek. „A Bucsában, Irpinyben és más városokban elkövetett népirtás hátborzongató bizonyítéka annak, hogy Oroszország a legszörnyűbb bűnöket követte el. Tömegsírok, kínzókamrák, nemi erőszak és emberrablások” – írta, majd kiemelte: ez az orosz agresszió valódi arca.

„Ukrajna nemcsak a saját szuverenitásáért, hanem az egész kontinens biztonságáért is harcol”

– hangsúlyozta a lengyel kormányfő, aki szerint az elmúlt egy év számos fontos tanulsággal szolgált, amelyeket a nyugati országoknak mélyen meg kellene szívlelniük, ha valóban békében és biztonságban akarnak élni. 

Morawiecki kiemelte, az első tanulság, hogy ez a háború mindannyiunkat érinti, hiszen ez nem egy helyi konfliktus, ugyanis Oroszország egész Európát próbálja lángba borítani és látszik, hogy Putyin célja az „egész globális rendszer destabilizálása”. Majd feltette a kérdést, hogy „mi vár ránk a jövőben, ha most nem állítjuk meg az orosz háborús gépezetet?”.

A második tanulság a lengyel politikus szerint az, hogy Oroszország szítja a globális gazdasági válságot, és a mindannyiunkat sújtó energiaválság és globális infláció forrása Oroszország birodalmi agressziója. „Mindannyian magas árat fizetünk a Kremlben meghozott döntésekért” – emelte ki. A harmadik tanulság szerinte az, hogy Európa szuverenitásának előfeltétele a „deputyinizáció”.

Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott a miniszterelnök, hogy néhány éve még a Nyugat gyengesége jelentette Oroszország erejét, és számos európai kormány azt hitte, hogy rendes szerződéseket köthet Moszkvával, azonban ezek az „ördöggel kötött paktumoknak bizonyultak, amelyek tétje Európa lelke volt”. 

Kihangsúlyozta, hogy lehetetlen visszatérni az oroszokkal a „szokásos üzlethez”, így ideje, hogy Európa függetlenné váljon Oroszországtól, különösen az energiaszektor terén.

A negyedik lecke Morawiecki szerint az, hogy a szolidaritás erősebb a félelemnél, ugyanis az orosz-ukrán háború megváltoztatta Európát. […] „Oroszország elszámította magát. Meg akart osztani bennünket, de mi egységesebbek lettünk, mint valaha” – írta a lengyel miniszterelnök, aki azt is kiemelte, hogy az orosz fenyegetésekkel és zsarolásokkal szemben szolidárisan kell fellépni.

Végül az ötödik tanulság az, hogy meg kell erősíteni Európát és újjá kell építeni Ukrajnát. Úgy fogalmazott, hogy a Nyugatnak köszönhetjük azt, hogy erős szövetség kötött a szabadságért, azonban Oroszországot nem elég legyőzni a jelenleg zajló harcban. 

„Ahhoz, hogy megnyerjük a háborút Oroszországgal, mind politikai, mind gazdasági értelemben egy teljesen új biztonsági struktúrát kell kiépítenünk”

– írta. Végül azzal fejezte be az értekezését, hogy Európa jövőjének két forgatókönyve áll előttünk: az egyik Ukrajna győzelme és a kontinens békéje, a másik Oroszország győzelme és Putyin birodalmi törekvéseinek terjeszkedése.

A teljes írást ide kattintva, az Index oldalán olvashatják el.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek