A természeti katasztrófa sokkolta a helyieket. Aki viszont csak tehette, az egész napot a romok között töltötte, és túlélők után kutatott. A térségben ez volt az elmúlt száz év legerősebb földrengése. A Türkinfó főszerkesztője azt mondta Híradónknak: a halottak számát megbecsülne sem lehet még. Törökországban rendkívüli a helyzet, a kormánytagok is a helyszínre utaztak. A kisvárosok egy részében villany és gáz sincs, miközben a térség az egyik leghidegebb az országban.
Az a több százezer ember, akik jelenleg félelmükben az első földrengés után kiszaladtak az utcára és ott vannak az utcán, tehát mindenre van szükség. Tehát élelmiszerre, sátorra, melegítő központokra, tehát életet újra kell szervezni
– nyilatkozta Tarik Demirkan főszerkesztő Híradónknak. A nemzetközi közösség egy emberként fogott össze. Magyarország részéről Orbán Viktor, Novák Katalin és Szijjártó Péter is részvétét fejezte ki. A politikusok azonnali segítséget ajánlottak fel Törökországnak.
,,Ez az 50 fős mentő-kutató egység a mai nap során indulásra kész állapotban van, amennyiben a törökök jelzik az igényüket, illetve a fogadókészségüket, valamint arra, hogy hol számítanak ennek az egységnek a munkájára” – jelentette ki Szijjártó Péter hétfő délelőtt, a magyar csapat este fél hatkor pedig útnak is indult Törökország felé. A Baptista Szeretetszolgálat ugyancsak segít. Ők egy 18 fős civil csapattal és 5 mentőkutyával indultak útnak.
A török nagykövetséggel való együttgondolkodásban, ami kértek tőlünk, az egyrészt kutatás-mentés, azoknak a földrengés által érintett embereknek a megkeresése, akik épület alá szorultak, romok alá szorultak
– nyilatkozta Szilágyi Béla, a szervezet képviselője. Időközben a kormány arról is döntött, hogy átmenetileg kiürítik az ankarai magyar nagykövetséget.