Rusvai Miklós az InfoRádió műsorában úgy fogalmazott, hogy bár Kínának nem tetszik, hogy több ország is bevezette azt a gyakorlatot, hogy a Kínából érkező utasokat kötelező jelleggel letesztelik, azonban ez az eljárás tudományos szempontból nagyon is indokolt jelenleg.
A magyar szakember hozzátette, szerinte a kétely az oka annak, hogy a friss adatok nem illeszkednek a korábban más országokban megjelent járványtani mintázatokhoz, tehát az esetszámok alakulása nem követi az eddig ismert megfigyeléseket.
Rusvai arra is rámutatott, hogy a 1,4 milliárd lakosú Kínában a hivatalos adatok szerint mindössze 23-an vesztették életüket a járvány következtében 2022 decembere óta. Ezzel szemben a fertőzöttek száma példátlanul magas, ezért úgy véli, hogy ideje lenne a kínai covid-halál megállapítási kritériumokat összevetni a világszerte ismert technikával.
A virológus szerint jó lenne, ha a WHO által támogatott módszertan alapján kapott adatok állnának rendelkezésre. Rusvai Miklós szerint két eset lehetséges:
- az egyik, hogy a lakosság körében terjedő fertőzés kórokozó-képessége gyengébb, mint a más országokban, tehát a vírus drasztikusan gyengült;
- vagy egyszerűen nem megfelelő a statisztika.
Arra is emlékeztetett, hogy Kínában kizárólag az ott gyártott koronavírus elleni vakcinákat alkalmazzák, majd hozzátette: a jelenlegi példátlanul magas esetszámok egyáltalán nem szolgáltatnak információt arról, hogy valójában mennyire hatékonyak a kínai vakcinák.
Kiemelte továbbá azt is, hogy a kínai inaktivált vakcina nem hatékok az idősek körében, azért a magas esetszám nem meglepő, hiszen a fertőzést ez az oltóanyag nem tudja megakadályozni, viszont a koronavírus-fertőzés súlyosabb formáinak kialakulása ellen védelmet nyújt.
Végül úgy fogalmazott, hogy tudományos szempontból nagyon is indokolt a tesztelés, hiszen a drámaian megugrott kínai fertőzések közepette elképzelhető, hogy épp egy új variáns van kialakulóban Kínában.