Hosszú, békeidőszak után 2022-ben Európát újra fegyverek dörgése rengette meg, amikor Oroszország február 24-én háborút indított Ukrajna ellen. Moszkva a szakadár donyecki és a luhanszki köztársaságok felszabadításáért indított úgynevezett „különleges katonai hadműveletet”. Decemberben ezeket már Vlagyimir Putyin is háborúnak nevezte.
A harcokban több tízezer ember halt meg. Az ENSZ becslései szerint közöttük 6700 civil áldozat volt. Ukrajnából pedig csaknem 8 millióan menekültek el.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Time magazin az év emberének választotta – hangzott el az ATV Híradójában.
„Ukrajna világvezető lett. Nemzeti színeink a kék-sárga a bátorság és a szabadság nemzetközi jelképeivé váltak az egész világ számára”
– jelentette ki az ukrán elnök parlamenti beszédében.
Az agresszió és a nemzetközi megállapodások felrúgása miatt a nyugati országok szankciókkal sújtották Oroszországot. Ezek elsősorban a nyugati technológia eladásának leállítását, illetve az orosz nyersolaj- és finomított kőolajtermékek bojkottját célozták. A nyugati országok több milliárd dollár értékű fegyveres támogatást és humanitárius segélyt küldenek Ukrajnának.
Mindez Európában tovább súlyosbította a covid által már megtépázott gazdaságokban dúló inflációt és bizonytalanságot okozott a téli energiaellátásban.
Miközben a világ nagy része 2022-re már feloldotta a covid miatt bevezetett szigorú korlátozásokat, Kínában ezeket sokáig fenntartották. Végül tiltakozások kezdődtek a zéró-covid-politika miatt. A vezetés engedett, viszont emiatt negyedmilliárdnál is több fertőzöttel robbant be a járvány – mondták az ATV Híradójában.
Kiterjedt tüntetéshullám indult el Iránban, egy fiatal nő halála kapcsán, akit az erkölcsrendészet tartóztatott le, amiért nem megfelelően hordta a fejkendőjét. Mahsza Amini halála kapcsán indult tüntetésekben több mint háromszázan haltak meg, és ezreket börtönöztek be.
Szeptember elején elhunyt II. Erzsébet angol királynő. A 70 évig trónon lévő uralkodót az egész világ gyászolta. A gazdaság Brexit utáni gyengélkedése miatt egy éven belül három miniszterelnök adta egymásnak a Downing Street 10 kulcsát.
Franciaországban Emmanuel Macron megőrizte az elnöki székét a választásokon. Olaszországban pedig jobboldali fordulatot hozott a szeptemberi választás. Itt Giorgia Meloni lett az ország első női kormányfője.
Az Egyesült Államokban a Demokrata párt elvesztette a többségét a Képviselőházban az időközi választásokon. Azonban elmaradt a republikánus vörös hullám: a Szenátusban a demokraták megőrizték többségüket.
Az elmúlt év az időjárás szélsőségei miatt is emlékezetes lesz. Áradások, erdőtüzek és aszály okozott károkat Európában, Észak-Amerikában pedig a sarkvidéki hideg.
Argentínában a történelmi siker éve lett 2022: az egész ország önfeledten ünnepelte futballválogatottjuk győzelmét a katari világbajnokságon.