Kézfogással és mosollyal üdvözölte egymást Olaf Scholz és Orbán Viktor Berlinben. Ám csak a találkozó kezdetén volt ilyen jó hangulat, a tárgyalás hangvétele jóval hűvösebbre sikerült. Legalábbis erről írt a Politico című lap, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy Orbán Viktor a katonai tiszteletadást sem kapta meg, ahogy a találkozó után közös sajtótájékoztatót sem tarthatott a német kancellárral.
„A látogatásnak, még ha munkalátogatás is, kötelező diplomáciai része egy közös tárgyalás, egy közös étkezés és egy közös sajtótájékoztató. (…) Hogy a sajtótájékoztató elmaradt, ez nyilván azt üzeni, hogy nem volt mondanivalójuk”
– vélekedett Görög Ibolya, protokollszakértő.
Ezt a miniszterelnök is elismerte egy német újságírók által szervezett pódiumbeszélgetésen. „Jó vele beszélgetni. Hogy nem értem el vele semmit, az egy másik dolog” – fogalmazott. Orbán Viktor elmondása szerint azt kérte a német kancellártól, hogy fogadja el a magyar kormány álláspontját a migráció és a genderkérdés ügyében. Emellett Orbán kifejezetten ellenezte, hogy a külpolitikában az unió térjen át a minősített döntések rendszerére, vagyis hogy megszűnjön a vétó lehetősége.
Az atv.hu kérdésére Gulyás Gergely szűkszavúan nyilatkozott a találkozóról. „Természetesen nagyon sok témakörről szó volt, rendkívül sok Európai Uniós és a magyar-német viszonyban fontos kérdésről” – mondta.
Az Európai Unió két hónap haladékot adott Magyarországnak arra, hogy a gyakorlatba is átültesse azokat a reformokat, amelyeket az uniós forrásokért cserébe hozott. Orbán Viktor azért utazhatott Berlinbe, hogy megszerezze Németország támogatását a visszatartott uniós források kapcsán.
A Híradónknak nyilatkozó Németország-szakértő szerint ugyanakkor az új német kormány keményebb álláspontot képvisel jogállamisági kérdésben, mint az Angela Merkel vezette.
A személyiségbeli különbségek grandiózusak
– fogalmazott Molnár Tamás Levente. A német külügyi szóvivő szerdán például arról beszélt, Németország üdvözli, hogy folyamatban van a jogállami eljárás Magyarországgal szemben.
„A zöldek és az SPD bal szárnya azt az álláspontot követi, hogy már túl magas ez az ár, és már nem kellene minden áron ott tartani azokat az erőket, amelyek szétfeszítik az EU27-et, húzzák meg a vörös vonalat” – magyarázta híradónknak a szakértő, aki szerint, amíg korábban a magyar külügynek voltak telefonszámai a német politikát alakítókhoz, ma már nincs meg ez a telefonkönyv.