A kutatók az Európa szerte működő mérőállomások adatainak kiértékelése alapján arra a következtetésre jutottak, hogy mintegy 70 ezer tonna metán szökött el a lékeken keresztül. Eltérő becslések ennek többszörösére, hozzávetőleg 300 ezer tonnára jutottak.
A CEA által becsült mennyiség nagyjából Franciaország éves szén-dioxid kibocsátása két százalékának, vagy Párizs egész éves szén-dioxid kibocsátásának felel meg – ismertette Philippe Ciais kutató. Tudósok már korábban aggodalmukat fejezték ki a kiömlő gáz klímára és környezetre gyakorolt hatása miatt. Ugyanakkor ők is hangsúlyozták, hogy mindez csupán töredéke a globális károsanyag-kibocsátásnak.
Az Északi Áramlat-1 és az Északi Áramlat-2 vezetékrendszer három szálán szeptember 26-án jelentősen csökkent a nyomás. A két vezetékrendszeren négy helyen ömlött hatalmas mennyiségű gáz a tengerbe. A NATO szabotázscselekménynek, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig terrorcselekménynek minősítette a történteket.
A vezetékrendszerek Oroszországot és Németországot kötik össze a Balti-tenger alatt. Mindkét vezetékpár üzemen kívül van: az Északi Áramlat-1 azért, mert az orosz fél augusztusban leállította a földgázszállítást, az Északi Áramlat-2 pedig azért, mert a német fél Oroszország Ukrajna elleni támadása miatt februárban leállította a rendszer üzembe helyezési eljárását – írja az MTI.