Idén áprilisban kilenc OECD-országban kétszámjegyű inflációt regisztráltak, a legmagasabb növekedési ráta Törökországban és Észtországban volt. Öt országban ugyanakkor – köztük Olaszországban, Spanyolországban és az Egyesült Államokban – lassult az infláció.
Az energiahordozók árának növekedése az OECD-országokban áprilisban 32,5 százalékra lassult a márciusi 33,7 százalékról, miközben az élelmiszerek drágulása 10 százalékról 11,5 százalékra, a szolgáltatásoké pedig 3,9 százalékról 4,4 százalékra gyorsult. Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció 6,3 százalék volt áprilisban a márciusi 5,9 százalék után.
A G7-országok közül Kanadában 6,7 százalékról 6,8 százalékra gyorsult az infláció, Franciaországban 4,5 százalékról 4,8 százalékra, Németországban 7,3 százalékról 7,4 százalékra, Japánban 1,2 százalékról 2,5 százalékra, Nagy-Britanniában pedig 6,2 százalékról 7,8 százalékra emelkedett a mutató. Olaszországban a fogyasztói árak növekedési üteme 6,5 százalékról 6 százalékra, míg az Egyesült Államokban 8,5 százalékról 8,3 százalékra lassult – írja az MTI.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) nem változott márciushoz képest, 7,4 százalékon maradt áprilisban, ugyanakkor az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított fogyasztói árak emelkedése 3 százalékról 3,5 százalékra gyorsult.
A G20-országok inflációja áprilisban 8,5 százalékra nőtt a márciusi 7,9 százalékról.