A bécsi székhelyű szervezet becslései szerint az iszlám köztársaság május közepére 3809,3 kilogramm dúsított uránt állított elő. Az iráni atomprogram korlátozását szolgáló többhatalmi megállapodás, amelyből az Egyesült Államok 2018-ban egyoldalúan kilépett, 202,8 kilogrammos felső határról rendelkezett.
A dokumentum szerint Irán az utóbbi negyedévben 9,9 kilogrammal, 43,1 kilogrammra növelte a 60 százalékos dúsítottságú uránból a készletét.
A NAÜ szerint ez jóval meghaladja „a jelentős mennyiséget”, amely – a szervezet szóhasználatában – „megközelíthetően elegendő nukleáris anyagot jelent, amellyel nem zárható ki nukleáris robbanóeszköz, vagy elméletileg, további dúsítással, atombomba előállítása.
A Reuters brit hírügynökség szerint a „jelentős mennyiség” mintegy 42 kilogrammnyi, 60 százalékos dúsítottságú uránt jelent. Atombomba előállításához 90 százalékosra dúsított uránra van szükség. Az atomalku 3,67 százalékban szabja meg az engedélyezett urándúsítási szintet.
A NAÜ mindemellett egy másik jelentésében ismételten szóvá tette, hogy Irán továbbra is adós maradt három nukleáris létesítményében észlelt uránrészecskék eredetét illetően – írja az MTI.